303: Bitwa o Anglię (2018, United Kingdom)
Oryginalny / alternatywny tytuł: 303: Bitwa o Anglię
Kategorie: samoloty walki powietrzne
Hurricane: 303 SquadronReżyseria: David Blair
Czas: 123 minut
Języki: English / Polish
Oryginalny / alternatywny tytuł: 303: Bitwa o Anglię
Kategorie: samoloty walki powietrzne
Hurricane: 303 SquadronReżyseria: David Blair
Języki: English / Polish
Wobec braku doświadczonych pilotów RAF tworzy eskadry złożone z cudzoziemców, ale dowódcy podchodzą z rezerwą do pomysłu użycia ich w akcji. Film oparty na prawdziwej historii polskiego Dywizjonu 303.
Polski pilot Jan Zumbach podróżujący przez okupowaną Francję na podstawie szwajcarskiego paszportu w końcu dociera do celu - lotniska, gdzie kilka dni wcześniej jego towarzysze latali myśliwcami próbując powstrzymać niemiecką inwazję na ten kraj. Zumbach leci jedynym samolotem, który jest jeszcze zdatny do lotu, i kieruje się do Anglii, aby dołączyć do swoich rodaków, którzy zostali zmuszeni do odwrotu. Bitwa o Anglię toczy się pełną parą, a Zumbach wraz z innymi polskimi pilotami w Dywizjonie 303 przechodzą szkolenie, ponieważ żaden z nich nie mówi po angielsku na tyle dobrze, by operować z innymi eskadrami. Ich dowódca, Kanadyjczyk John Kent, ma trudności z porozumiewaniem się ze swoimi ludźmi oraz kontrolowaniem ich. Podczas misji szkoleniowej natrafiają na trwającą bitwę, a jeden z Polaków postanawia dołączyć do niej...
Ten film mógłby być twarzą kampanii „jak przegapić sedno historii w 3 prostych krokach”. Krok pierwszy: weź prawdziwą historię, o której warto nakręcić film. Krok drugi: dodaj kilka fikcyjnych postaci i wydarzeń, aby uatrakcyjnić tę hisorię. Krok trzeci: skoncentruj się głównie na fikcyjnych postaciach i rozwadniaj prawdziwą historię tak, aby straciła jakiekolwiek znaczenie. Chociaż podstawowa historia jest zbliżona do prawdziwych wydarzeń, scenarzyści postanowili umieścić kilka dodatkowych postaci (takich jak Weber czy Phyllis), dodać przesadnie sentymentalne retrospekcje, aby dodać trochę głębi postaciom, które tak naprawdę tego nie wymagały, stworzyć zupełnie niepotrzebny romantyczny wymiar do tej historii, a jednocześnie zapomnieli chociażby wyjaśnić dlaczego zagraniczni piloci byli o wiele skuteczniejsi od Anglików. Ot tak, na wypadek, gdyby piloci byli ważni w tej historii.
Ale w 303: Bitwa o Anglię piloci tak naprawdę nie byli istotni, relacja Zumbacha z Phyllis była tak wyjątkowa, że scenariusz skupia się głównie na tym aspekcie Dywizjonu 303. W końcu, jak powszechnie wiadomo, każdy romans w czasie wojny jest zupełnie inny i warto pominąć wydarzenia związane z wojną, aby widzowie mogli zobaczyć, jak ta dwójka prowadzi długie rozmowy. I nawet nie wspomnę o całkowitym braku realizmu scen walki, bo jest to tak oczywiste, że nawet dziecko zauważy, że napisało te sceny jakieś inne dziecko. Oczywiście są też i błędy odnoszące się do prawdziwych postaci i wydarzeń, m.in. Frantisek służył w Polskich Siłach Powietrznych w 1939 roku, więc nie „zrezygnował” z latania w czeskiem dywizjonie, bo nigdy nie był częścią żadnego w Anglii.
Całość filmu zbudowana wokół bardzo ciekawej historii polskiego Dywizjonu 303, który okazał się jednym z najlepszych w Bitwie o Anglię, ale z naciskiem na słowo „wokół”. To po prostu zbiór mało interesujących wątków pobocznych, podczas gdy główna opowieść o 303 nie oddaje należytej zasługi polskim pilotom.
Nasza ocena
4.0
Ocena filmu
3 / 10
Realizm
2 / 5
Wartość przygodowa
2 / 5
Dokładność historyczna
3 / 5
Hurricane: 303 Squadron
David Blair
reżyseria
Robert Ryan
scenariusz
Alastair Galbraith
scenariusz
Iwan Rheon
jako Jan Zumbach
Milo Gibson
jako John A. Kent
Marcin Dorocinski
jako Witold Urbanowicz
Krystof Hadek
jako Josef Frantisek
Stefanie Martini
jako Phyllis Lambert
Radoslaw Kaim
jako Zdzislaw Krasnodebski
Robert Portal
jako Keith Park
Nicholas Farrell
jako Sir Hugh Dowding
Christopher Jaciow
jako Zdzislaw Henneberg
Michel Diercks
jako Weber
II wojna światowa (1936-1945) bitwa o Anglię (10 Jul 1940)
Obcokrajowcy w RAF Jeden z detali pominiętych w tym filmie było wyjaśnienie dlaczego eskadry takie, jak 303, były o wiele bardziej skuteczne niż angielskie, mimo że obcokrajowcy dostali starsze myśliwce Hurricane, a nie Spitfire. Gdy wybuchła wojna, RAF wciąż budował swoje eskadry myśliwskie i brakowało jeszcze doświadczonych pilotów, a część z nich zginęła na początku Bitwy o Anglię, podczas gdy piloci zagraniczni (m.in. Polacy, Czesi) byli już w czynnej służbie od lat i brali udział w walkach podczas inwazji na Polskę i Francję, dzięki czemu byli lepiej wyszkoleni i znacznie bardziej doświadczeni, niż brytyjscy piloci myśliwców. Squadron with most kills Although in film 303 is credited with being the RAF squadron with most kills during Battle of Britain the afterwar analysis of Luftwaffe archives shown that 603 Squadron might have scored more as some of the kills attributed to 303 had to be deducted as unverified, but this is still pretty much open to interpretation and there is no official "ranking" of top scoring squadrons in Battle of Britain. However there is no doubt that 303 was the best RAF squadron when it comes to kill to own losses ratio and best RAF squadron using Hurricane fighters. Eskadra z największą ilością zwycięstw Chociaż w filmie stwierdzono, że 303 był dywizjonem z największą ilością zestrzeleń podczas Bitwy o Anglię, powojenna analiza archiwów Luftwaffe wykazała, że Dywizjon 603 mógł zdobyć więcej zwycięstw, ponieważ niektóre z zestrzeleń przypisywanych 303 musiały zostać odjęte jako niezweryfikowane, ale jest to wciąż temat otwarty do interpretacji i nie ma oficjalnego „rankingu” najlepszych eskadr w Bitwie o Anglię. Natomiast nie ma żadnych wątpliwości, że 303 był dywizjonem RAF z najlepszym bilansem zestrzeleń do strat własnych oraz najskuteczniejszym wśród dywizjonów latających na myśliwcach Hurricane. |
303: Bitwa o Anglię film wojenny © 2013-2024 Filmy Wojenne Info
war movies detektyw sochaczew najlepsze opowiadania kolej