Atak na żelazne wybrzeże film wojenny
Atak na żelazne wybrzeże film wojenny
menedżer piłkarski online

Atak na żelazne wybrzeże (1968, United States)

Kategorie: komandosi desant marynarka rajdy

Attack on the Iron Coast

Reżyseria: Paul Wendkos


Czas: 90 minut

Języki: English

Atak na żelazne wybrzeże cały film wojenny
war movies info 2022-07-15 / 2023-03-15


Kanadyjski komandos planuje operację specjalną, która zniszczy suchy dok na francuskim wybrzeżu, co uniemożliwi Niemcom naprawę ich dużych pancerników i krążowników. Film luźno oparty na prawdziwych wydarzeniach.


Kanadyjski major Jamie Wilson, jest rozgoryczony po tym jak jego żołnierze zginęli w trakcie nieudanego lądowania we Francji (nie jest to powiedziane wprost, ale wiele wskazuje na to, że chodzi o lądowanie pod Dieppe). Ma wrażenie, że zawiódł swoich ludzi i ma ze względu na to wyrzuty sumienia. Aby poradzić sobie z traumą przygotował plan śmiałego ataku na francuski port Saint Nazaire, w celu zniszczenia jedynego w Europie suchego doku, gdzie Niemcy mogliby naprawiać swoje największe okręty wojenne. Wilson opracował zarys operacji, w której komandosi zabezpieczyliby główne uderzenie polegające na wbiciu we wrota doku starego niszczyciela wypełnionego materiałami wybuchowymi. Marynarka niechętnie zgadza się na udział w tej operacji, sądząc, że będzie to kolejna masakra, ale Wilson z wielkim uporem dąży do realizacji tego planu. Zamierza wypełnić stary niszczyciel i staranować wrota doku. Brytyjczycy bez entuzjazmu zapoznają się z jego planem widząc w nim wielkie ryzyko przy ograniczonych zyskach, jednakże upór Wilsona przynosi efekt i ostatecznie dostaje zgodę na rozpoczęcie przygotowań do operacji.

Fabuła filmu oparta jest na rzeczywistym ataku na dok w St. Nazaire (znanym jako Operacja Chariot), ale wprowadzono do niej dosyć poważne zmiany (prawdopodobnie ze względu na ograniczenia budżetowe): w rzeczywistości został użyty niszczyciel, tutaj mamy mały trałowiec, w rzeczywistości materiały wybuchowe zostały zdetonowane kilka godzin po staranowaniu wrót doku, w filmie po kilku minutach. Także sama chronologia wydarzeń nie do końca się zgadza - lądowanie w Dieppe miało miejsce kilka miesięcy po Operacji Chariot, a nie przed.

Pomimo iż film został oparty na prawdziwej historii i to całkiem widowiskowej operacji, to twórcy postanowili skupić się w swojej produkcji na procesie decyzyjnym prowadzącym do samej operacji oraz na fazie decyzyjnej, a sam atak został potraktowany nieco po macoszemu, przez co opowieści brakuje dynamiki i film wydaje się znacznie dłuższy niż jest w rzeczywistości.


Nasza ocena

4.8

Ocena filmu

6 / 10

Realizm

2 / 5

Wartość przygodowa

2 / 5

Dokładność historyczna

2 / 5Atak na żelazne wybrzeże cały film


Atak na żelazne wybrzeże cały film


Twórcy Atak na żelazne wybrzeże

Paul Wendkos filmy wojenne

Paul Wendkos

reżyseria


Herman Hoffman filmy wojenne

Herman Hoffman

scenariusz


John C. Champion filmy wojenne


Obsada Atak na żelazne wybrzeże

Lloyd Bridges filmy wojenne

Lloyd Bridges

jako Major Jamie Wilson


Andrew Keir filmy wojenne

Andrew Keir

jako Captain Franklin


Sue Lloyd filmy wojenne

Sue Lloyd

jako Sue Wilson


Mark Eden filmy wojenne

Mark Eden

jako Commander Donald Kimberly


Maurice Denham filmy wojenne

Maurice Denham

jako Rear Admiral Sir Frederick Grafton


Dodaj komentarz


Wydarzenia w Atak na żelazne wybrzeże

II wojna światowa (1936-1945) rajd na St. Nazaire (28 Mar 1942)

Atak na żelazne wybrzeże film wojenny © 2013-2023 Filmy Wojenne Info

war movies