Bestia film wojenny
Bestia film wojenny
menedżer piłkarski online

Bestia (1988, United States)

Oryginalny / alternatywny tytuł: The Beast

Kategorie: czołgi pustynia partyzanci

The Beast of War

Reżyseria: Kevin Reynolds


Czas: 110 minut

Języki: English / Pushto

Bestia cały film wojenny
war movies info 2022-04-05 / 2022-12-17


W trakcie wojny w Afganistanie uszkodzony sowiecki czołg T-55 wycofuje się po ataku na wioskę. Ścigana przez Mudżahedinów załoga gubi drogę wśród wąskich wąwozów i nagle z myśliwego staje się zwierzyną.


W trakcie sowieckiej okupacji Afganistanu pluton czołgów T-55 atakuje jedną z górskich wiosek. Kiedy czołgi zbliżają się do zabudowań Mudżahedini używają działa bezodrzutowego i udaje im się zniszczyć lub uszkodzić niektóre z pojazdów zanim Sowieci przełamują obronę. Aby pomścić poległych żołnierzy dowódca jednego z czołgów, bezwzględny Daskal, rozkazuje swoim ludziom umieszczenie jednego z wojowników pod gąsienicą czołgu i rozjechanie go. Kiedy opuszczają wioskę Daskal nie jest w stanie ustalić dokładnego położenia ze względu na radio uszkodzone przez ogień wroga oraz fakt, że część jego mapy została zniszczona przez płomienie. Kiedy wycofują się w stronę bazy Mudżahedini wracają do wioski i orientują się, że Rosjanie zgubili się i jadą prosto w ślepy wąwóz, z którego nie będą w stanie się wycofać. Afgańczycy zbierają broń i ruszają w pościg za czołgiem, aby pomścić swoich towarzyszy. Załoga czołgu nie mając kontaktu z dowództwem, mając ograniczony zapas paliwa i wody oraz nie mając pojęcia czy jadą we właściwym kierunku, zaczyna tracić ducha walki. Jednakże zachowujący się jak tyran Daskal jest przekonany, że wszystko wie najlepiej. Szybko narasta konflikt pomiędzy nim i kierowcą, Kowerczenką, który nieco naiwnie sądzi, że powinni postępować zawsze zgodnie z regulaminem. Kiedy mają postój na brzegu rzeki Daskal zabija ich afgańskiego przewodnika, Samada, twierdząc że był zdrajcą i prowadził ich w pułapkę. Dochodzi do konfrontacji Kowerczenki z Daskalem, dowódca rozkazuje pozostałym członkom załogi przywiązać kierowcę do skały i zostawić na śmierć. Kiedy czołg oddala się Mudżahedini odnajdują związanego Rosjanina.

Amerykański film wojenny opowiadający historię rozgrywającą się w trakcie wojny w Afganistanie, gdzie sadystyczny dowódca czołgu prowadzi swoją załogę na granice wytrzymałości. Mimo, że jest to jeden z najlepszych filmów o czołgach, to niestety nie pokazuje realiów konfliktu, a raczej jak Hollywood widziało ten konflikt. W 1988 roku, kiedy film powstawał wojna w Afganistanie nadal trwała, ale twórcy zbyt nachalnie starali się zawrzeć w swoim filmie przesłanie jakim złem była inwazja (chociaż oczywiście była wielkim złem), a za mało skupili się na samej historii. Sowieci są pokazywani jako bezwzględni, brutalni i fanatyczni (zupełnie jak naziści w czasie II wojny światowej), a Mudżahedini jako cywilizowani i kochający pokój ludzie. Do pewnego momentu taki obraz świata sprawdzał się, ale od momentu kiedy wojownicy znajdują przywiązanego do skały Kowerczenkę reszta fabuły jest kompletnie absurdalna. Ogólnie jest to całkiem dobry film wojenny, ale mógł być lepszy gdyby lepiej dopracowano scenariusz.


Nasza ocena

6.0

Ocena filmu

7 / 10

Realizm

2 / 5

Wartość przygodowa

4 / 5

Dokładność historyczna

2 / 5Bestia cały film


Bestia cały film
Bestia cały film


Twórcy Bestia

Kevin Reynolds filmy wojenne

Kevin Reynolds

reżyseria


William Mastrosimone filmy wojenne


Obsada Bestia

George Dzundza filmy wojenne

George Dzundza

jako Commander Daskal


Jason Patric filmy wojenne

Jason Patric

jako Konstantin Koverchenko


Steven Bauer filmy wojenne

Steven Bauer

jako Khan Taj


Stephen Baldwin filmy wojenne

Stephen Baldwin

jako Golikov


Donald Patrick Harvey filmy wojenne

Erick Avari filmy wojenne

Erick Avari

jako Samad


Kabir Bedi filmy wojenne

Kabir Bedi

jako Akbar


Chaim Jeraffi filmy wojenne

Chaim Jeraffi

jako Moustafa


Shoshi Marciano filmy wojenne

Shoshi Marciano

jako Sherina


Dodaj komentarz


Wydarzenia w Bestia

Radziecka inwazja na Afganistan (1979-1989)Bestia trivia


migowiec

migowcem uytym w filmie by francuski Aerospatiale SA.321 Super Frelon, ktry ze wzgldu na zblione gabaryty gra rol transportowego Mi-8, jakie byy uywane w czasie wojny w Afganistanie.Bestia film wojenny © 2013-2023 Filmy Wojenne Info

war movies