Czas wojny film wojenny
Czas wojny film wojenny
menedżer piłkarski online

Czas wojny (2011, United States)

Kategorie: artyleria kawaleria piechota okopy

War Horse

Reżyseria: Steven Spielberg


Czas: 145 minut

Języki: English / German

Czas wojny cały film wojenny
war movies info 2022-06-16 / 2023-01-26


Angielski nastolatek przywiązuje się do konia, którego zna od najmłodszych lat, ale wybuch I wojny światowej rozdziela ich.


Młody Albert Narracott pochodzi z biednej rodziny rolników z Devon. Jego ojciec kupuje młodego konia, którego Albert podziwia od momentu, kiedy go zobaczył, choć koń ten nie nadaje się do prac na farmie. Od początku Albert przywiązuje się do konia, któremu nadaje imię Joey, ale ten zakup wpędza rodzinę w kłopoty finansowe. Gdy wybucha I wojna światowa, ojciec Alberta jest zmuszony sprzedać Joeya. Albert próbuje go powstrzymać, ale jest już za późno - oficer kawalerii kapitan James Nicholls staje się nowym właścicielem konia.

Nicholls wkrótce wraz ze swoim oddziałem trafia do Francji. Konflikt jest jeszcze we wczesnym stadium i Brytyjczycy są przekonani, że wygrają w ciągu kilku tygodni. Niedługo po ich przybyciu pojawia się szansa udowodnienia ile są warci. Gdy wojska niemieckie zostają wykryte w pobliżu major Stewart prowadzi swoich ludzi do ataku, który kończy się w całkowitą katastrogą - większość żołnierzy zostaje zabita lub wzięta do niewoli. Joey zostaje złapany przez niemieckich żołnierzy i wraz z nimi przenosi się na inny odcinek frontu. Ale wojna nie kończy się zgodnie z przewidywaniami w ciągu kilku tygodni, a w 1918 roku Albert zaciąga się do armii i wyrusza do Somme.

Film oparty na powieści dla dzieci z 1982 roku, to kolejna superprodukcja autorstwa Stevena Spielberga wykonana z ogromnym budżetem, wielkimi nakładami środków i spektakularnymi scenami pokazującymi realia I wojny światowej. Ale niestety nie wszystko w tym filmie jest równie udane. Tak, sceny bitew są imponujące i wykonane ze sporą dozą realizmu, sama historia jest dosyć ciekawa, ale to wszystko jest opowiedziane w bardzo ckliwy sposób charakterystyczny dla produkcji Disney Studios. Wiele scen było zbędnych lub też były przeciągane aż do znudzenia i sprawiają wrażenie jakby ich celem było pobicie Bambi w walce o tytuł najbardziej łzawej sceny w historii.

Sama fabuła była na całkiem udana, wizerunek realiów wojny światowej robiący wrażenie, ale są też części (zwłaszcza przed wybuchem wojny), które trudno nazwać w chociaż najmniejszym stopniu interesującymi - są zbyt długie, zbyt ckliwe, zbyt oczywiste lub zbędne, jak chociażby scena ratowania konia z drutu kolczastego, która ciągnie się przez dobrych 5 minut. Wygląda więc na to, że najsłabszym elementem tej produkcji był... jej reżyser, co jest zaskakujące skoro od wielu lat zaliczany jest do światowej czołówki.


Nasza ocena

6.4

Ocena filmu

5 / 10

Realizm

5 / 5

Wartość przygodowa

4 / 5

Dokładność historyczna

2 / 5Czas wojny cały film


Czas wojny cały film
Czas wojny cały film
Czas wojny cały film


Twórcy Czas wojny

Steven Spielberg filmy wojenne

Lee Hall filmy wojenne

Lee Hall

scenariusz


Michael Morpurgo filmy wojenne

Richard Curtis filmy wojenne

Richard Curtis

scenariuszObsada Czas wojny

Jeremy Irvine filmy wojenne

Jeremy Irvine

jako Albert Narracott


Peter Mullan filmy wojenne

Peter Mullan

jako Ted Narracott


Emily Watson filmy wojenne

Emily Watson

jako Rose Narracott


Tom Hiddleston filmy wojenne

Tom Hiddleston

jako Captain Nicholls


Niels Arestrup filmy wojenne

Niels Arestrup

jako Grandfather


Benedict Cumberbatch filmy wojenne

Benedict Cumberbatch

jako Major Stewart


Dodaj komentarz


Wydarzenia w Czas wojny

I wojna światowa (1914-1918) bitwa nad Sommą (1 Jul 1916)

Czas wojny film wojenny © 2013-2023 Filmy Wojenne Info

war movies