Furia film wojenny
Furia film wojenny
menedżer piłkarski online

Furia (2014, United States)

Kategorie: zasadzki czołgi walki w mieście

Fury

Reżyseria: David Ayer


Czas: 145 minut

Języki: English

Furia cały film wojenny
war movies info 2022-06-05 / 2023-03-14


Wojska alianckie zbliżają się do Berlina, ale im bliżej nazistowskiej stolicy, tym obrona jest silniejsza. Do zaprawionej w bojach załogi Shermana dołącza żółtodziób, który szybko musi nauczyć się realiów wojny.


Wiosna 1945, wojska alianckie zbliżają się do Berlina, ale im bliżej nazistowskiej stolicy tym niemiecka obrona jest silniejsza. Amerykańska 2 Dywizja Pancerna poniosła spore straty w ostatnim starciu i M4 Sherman Easy Eight (M4A3E8) o nazwie Furia, dowodzony przez Dona "Wardaddy" Colliera jest jedynym, który ocalał z plutonu. Collierowi udaje się uniknąć niemieckiego ostrzału i Furia dociera do najbliższego miasta. W trakcie bitwy zginął strzelec Red, co było szokiem dla reszty załogi - służą razem od Afryki Północnej i Collier zawsze potrafił wyciągnąć ich z najgorszych sytuacji, ale tym razem szczęście ich opuściło. Młody kancelista, Norman Ellison, zgłasza się do Colliera jako zastępca dla zabitego Reda. Wardaddy jest wściekły, wie, że zupełnie niedoświadczony członek załogi to ogromne ryzyko wobec zagrożeń jakie na nich czekają. Nie mając innego wyjścia zabiera Ellisona do załogi, ale już wkrótce okazuje się, że podejrzenia Colliera były słuszne. W trakcie przejazdu do następnego miasta Ellison nie otwiera ognia do dzieciaka kryjącego się w zaroślach, a jak się okazuje był to członek Hitlerjugend, który przy użyciu Panzerfausta zniszczył prowadzący czołg zabijając całą jego załogę. Wardaddy przejmuje dowodzenie nad plutonem i niedługo później trafiają pod ostrzał niemieckich dział przeciwczołgowych. W trakcie natarcia na ich pozycje Ellison ponownie waha się przed otwarciem ognia do Niemców, przez co po bitwie Collier wyciąga go z czołgu i każe zastrzelić jednego z jeńców. Ellison odmawia, więc Collier wkłada mu pistolet do ręki i pomaga pociągnąć za spust. Chłopak jest wściekły, ale pozostali członkowie załogi tłumaczą mu, że jeżeli będzie wykonywał polecenia Colliera, to ma szansę na przeżycie. Ich następnym celem jest niewielkie miasteczko pełne wąskich uliczek - w takich warunkach każdy członek załogi musi dać z siebie wszystko.

Furia jest filmem na jaki od dawna czekaliśmy i który kiedyś musiał wreszcie powstać - realistyczny film o czołgach w trakcie II wojny światowej. Dawniej oczywiście powstawały już podobne filmy (chociażby Bitwa o Ardeny, They Were Not Divided, czy The Tanks Are Coming), ale ich twórcy musieli polegać na wsparciu armii. Dzięki temu mieli dostęp do sprzętu, ale niestety zazwyczaj był niewłaściwy sprzęt (np. w Bitwie o Ardeny M47 Patton udające Tygrysy II albo M24 Chaffee udające Shermany). Drugim minusem takich rozwiązań była ingerencja wojskowych w scenariusz, co owocowało tragicznie słabymi filmami (jak The Tanks Are Coming, gdzie niemiecka zasadzka składała się z jednego działa 88mm). W Furii mamy co prawda niewielką ilość czołgów (jeden Tygrys i kilka Shermanów), ale przynajmniej są to właściwe czołgi, a nie ich substytuty.

W stylistyce film przypomina Szeregowca Ryana - surowy, brutalny i krwawy - jak sama wojna. Oczywiście ma też i słabe punkty i skoro treść jest fikcją twórcy zanadto popuścili wodze fantacji tworząc najbardziej fartownego czołgu w II wojnie światowej, który przetrwał wielokrotny ostrzał z Tygrysa i dział 88mm. Są też tutaj sceny zupełnie bezsensowne, jak chociażby kolejne natarcia Niemców na Shermana (ze sporymi stratami) przy użyciu karabinów, podczas gdy mieli ze sobą zapas Pazerfaustów, ale najwyraźniej zostawiali je na jakąś lepszą okazję. Ogólnie jest to bardzo dobry film wojenny - z szybką akcją, wciągającą fabułą, niezłą reżyserią i grą aktorów. Zdecydowanie najlepszy film wojenny o czołgach, a jednocześnie jeden z kandydatów to tytułu najlepszego filmu o II wojnie światowej.


Nasza ocena

8.0

Ocena filmu

9 / 10

Realizm

4 / 5

Wartość przygodowa

4 / 5

Dokładność historyczna

3 / 5Furia cały film


Furia cały film
Furia cały film
Furia cały film


Twórcy Furia

David Ayer filmy wojenne

David Ayer

reżyseria


David Ayer filmy wojenne

David Ayer

scenariuszObsada Furia

Brad Pitt filmy wojenne

Brad Pitt

jako Sergeant Don Collier


Shia LaBeouf filmy wojenne

Shia LaBeouf

jako Boyd Swan


Logan Lerman filmy wojenne

Logan Lerman

jako Norman Ellison


Michael Pena filmy wojenne

Michael Pena

jako Trini Garcia


Jon Bernthal filmy wojenne

Jon Bernthal

jako Grady Travis


Jim Parrack filmy wojenne

Jim Parrack

jako Sergeant Binkowski


Brad William Henke filmy wojenne

Brad William Henke

jako Sergeant Davis


Kevin Vance filmy wojenne

Kevin Vance

jako Sergeant Peterson


Xavier Samuel filmy wojenne

Xavier Samuel

jako Lieutenant Parker


Jason Isaacs filmy wojenne

Jason Isaacs

jako Captain Waggoner


Scott Eastwood filmy wojenne

Scott Eastwood

jako Sergeant Miles


Anamaria Marinca filmy wojenne

Alicia von Rittberg filmy wojenne

Laurence Spellman filmy wojenne

Laurence Spellman

jako Sergeant Dillard


Dodaj komentarz


Wydarzenia w Furia

II wojna światowa (1936-1945)

Furia film wojenny © 2013-2023 Filmy Wojenne Info

war movies