Hannibal film wojenny
Hannibal film wojenny
menedżer piłkarski online

Hannibal (1959, Italy)

Oryginalny / alternatywny tytuł: Annibale

Kategorie: kawaleria piechota polityka

Hannibal

Reżyseria: Carlo Ludovico Bragaglia, Edgar G. Ulmer


Czas: 100 minut

Języki: Italian

Hannibal cały film wojenny
war movies info 2022-07-01 / 2023-02-25


Kartagiński dowódca Hannibal wyrusza, by zaatakować Rzym od strony, której jego przeciwnik się nie spodziewa - planuje on przekroczyć ze swoją armią Alpy i uderzyć od zachodu.


W roku 218 p.n.e. senat rzymski otrzymuje alarmujące wieści o kartagińskim generale Hannibalu, który właśnie rozpoczął wyprawę przeciwko Rzymowi. Jednakże zdając sobie sprawę z morskiej dominacji Rzymian na obszarze Morza Śródziemniego zaplanował on nie bezpośredni atak na Półwysep Apeniński, ale wylądował ze swoją armią w Hiszpanii i zamierza drogą lądową dotrzeć do celu. W oczach Rzymian jest to misja z góry skazana na porażkę, ze względu na oddzielające ich od Hiszpanii Alpy, których duża armia nie będzie w stanie bezpiecznie przebyć, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że Hannibal zabrał ze sobą bojowe słonie, konnicę i jego armia nie jest przygotowana na warunki zimowe. Aby upewnić się, że Kartagińczyk nie przedostanie się przez góry Rzymianie dodatkowo starają się nakłonić lokalne plemiona do atakowania kartagińskiej armii, ale Hannibal mając świadomość, że lokalni wodzowie nienawidzą rzymskiego panowania równie mocno, co on i udaje mu się uzyskać ich poparcie. Zbliżając się do Rzymu wojskom Hannibala udaje się pojmać Sylwię, córkę rzymskiego senatora Fabiusa Maximusa. Co prawda sądzili, że będzie ona wartościowym zakładnikiem, ale Hannibal zakochuje się w niej. Fabius Maximus jest pod dużą presją zarówno polityczną, jak i osobistą, podejmuje decyzję o stawieniu czoła Hannibalowi w bitwie.

Włoski dramat wojenny oparty o historię Drugiej Wojny Punickiej i słynnego przekroczenia Alp przez armię Hannibala. Podobnie, jak w przypadku większości włoskich filmów wojennych (i nie tylko) fabuła została jedynie oparta na prawdziwych wydarzeniach, ale szybko przeistacza się z filmu historycznego w romans, w tle którego rozgrywają się mniej lub bardziej prawdziwe wydarzenia historyczne. Drugą wadą włoskich produkcji jest zazwyczaj brak dbałości o detale, i ten film też nie jest wyjątkiem - mamy tutaj chociażby słonie indyjskie zamiast o wiele większych słoni afrykańskich, przez co niektóre sceny wyglądają jak rodem z cyrku. W sceny bitewne włożono już nieco więcej wysiłku, ale pojawiające się co jakiś czas przebitki dogrywane w studiu psują ogólny niezły efekt. Hannibal to dosyć typowa produkcja swojej epoki (i to nie tylko w kinie włoskim) - z jednej strony starano się zrobić film z rozmachem, a z drugiej wiele detali zostało pozostawionych samym sobie, a w prawdziwą historię wpleciono wiele zbędnych dodatkowych wątków, jak chociażby romans.


Nasza ocena

5.6

Ocena filmu

6 / 10

Realizm

3 / 5

Wartość przygodowa

3 / 5

Dokładność historyczna

2 / 5Hannibal cały film


Hannibal cały film


Twórcy Hannibal

Carlo Ludovico Bragaglia filmy wojenne

Edgar G. Ulmer filmy wojenne

Edgar G. Ulmer

reżyseria


Mortimer Braus filmy wojenne

Mortimer Braus

scenariusz


Sandro Continenza filmy wojenne

Ottavio Poggi filmy wojenne

Ottavio Poggi

scenariusz


Edgar G. Ulmer filmy wojenne

Edgar G. Ulmer

scenariuszObsada Hannibal

Victor Mature filmy wojenne

Victor Mature

jako Hannibal


Gabriele Ferzetti filmy wojenne

Gabriele Ferzetti

jako Fabius Maximus


Rita Gam filmy wojenne

Rita Gam

jako Sylvia


Milly Vitale filmy wojenne

Milly Vitale

jako Danila


Rik Battaglia filmy wojenne

Rik Battaglia

jako Hasdrubal


Franco Silva filmy wojenne

Franco Silva

jako Maharbal


Terence Hill filmy wojenne

Terence Hill

jako Quintilius


Dodaj komentarz


Wydarzenia w Hannibal

druga wojna punicka (218 p.n.e.-201 p.n.e.) bitwa pod Kannami (2 Aug 216 p.n.e.)

Hannibal film wojenny © 2013-2023 Filmy Wojenne Info

war movies