Harfa birmańska film wojenny
Harfa birmańska film wojenny

Harfa birmańska (1956, Japan)

Oryginalny / alternatywny tytuł: Biruma no tategoto

Kategorie: obozy jenieckie piechota

The Burmese Harp

Reżyseria: Kon Ichikawa


Czas: 116 minut

Języki: Japanese / English

Harfa birmańska cały film wojenny
war movies info 2023-08-06 / 2024-05-16


Druga wojna światowa dobiegła końca, a jednostka japońskich żołnierzy została internowana w alianckim obozie jenieckim. Dla nich wojna się skończyła, ale wciąż są żołnierze Imperium gotowi walczyć aż do śmierci.


Podczas II wojny światowej jednostka japońskiej armii przemieszcza się przez dżungle Birmy. Szeregowiec Mizushima, utalentowany muzyk, gra dla żołnierzy na harfie birmańskiej, co pomaga im radzić sobie z trudami codziennej służby. Przybywają do małej wioski, która wydaje się prawie opuszczona. Przy ograniczonych racjach żywnościowych postanawiają tam zostać na jakiś czas, ale kiedy nagle znikają wszyscy mieszkańcy, kapitan Inouye podejrzewa, że ​​może to być oznaką zasadzki przygotowanej przez siły aliantów. Japończycy są przekonani, że wróg zbliża się do wioski, ale cały sprzęt i amunicję pozostawili na wozie stojącym na otwartej przestrzeni. Bezbronni muszą się pogodzić z tym, że wpadli w pułapkę w wiosce. Inouye rozkazuje żołnierzom udawać, że nie zauważyli brytyjskich żołnierzy i dobrze się bawią śpiewając piosenkę. Wykorzystują zamieszanie wśród wroga, aby zdobyć broń i amunicję, po czym chowają się w chacie. Ale zamiast ognia z okolicznych zarośli wszystko, co słyszą, to pieśń śpiewana przez wroga. Wkrótce odkrywają, że wojna zakończyła się kilka dni wcześniej i nie ma sensu już walczyć. Podczas gdy są przetrzymywani w obozie jenieckim, w oczekiwaniu na zwolnienie ich z armii, niektóre japońskie jednostki w okolicy nadal stawiają opór. Mizushima zgłasza się, aby pomóc Amerykanom przekonać jedną z takich jednostek, że ich opór jest bezcelowy.

Japoński film wojenny, który rozgrywa się po zakończeniu II wojny światowej, podczas gdy żołnierze Armii Cesarskiej czekają na rozkazy powrotu do domu. Dla nich walka się skończyła, a teraz woleliby wrócić do swoich rodzin i rozpocząć odbudowę kraju. Podobnie jak większość japońskich filmów wojennych harfa birmańska koncentruje się nie na samej wojnie, ale raczej na ludzkiej stronie konfliktu - po zakończeniu wojny i zdjęciu mundurów żołnierze mogą znów być zwykłymi ludźmi i skoncentrować się na budowaniu zamiast na niszczeniu. Film ukazuje jak porażka w wojnie i podejście rodem z buddyzmu mogą być sposobem na poradzenie sobie z nową rzeczywistością. Film może nie jest wybitnym dziełem, ale w swoim czasie był przełomem w japońskim kinie, po raz pierwszy pokazując porażkę armii i to, co następuje po niej.


Nasza ocena

4.8

Ocena filmu

4 / 10

Realizm

4 / 5

Wartość przygodowa

2 / 5

Dokładność historyczna

2 / 5Harfa birmańska cały film


Harfa birmańska cały film


Harfa birmańska wideo


The Burmese Harp
Twórcy Harfa birmańska

Kon Ichikawa filmy wojenne

Kon Ichikawa

reżyseria


Natto Wada filmy wojenne

Natto Wada

scenariuszObsada Harfa birmańska

Shoji Yasui filmy wojenne

Shoji Yasui

jako Private Mizushima


Rentaro Mikuni filmy wojenne

Rentaro Mikuni

jako Captain Inouye


Jun Hamamura filmy wojenne

Jun Hamamura

jako Private Ito


Taketoshi Naito filmy wojenne

Taketoshi Naito

jako Private Kobayashi


Ko Nishimura filmy wojenne

Ko Nishimura

jako Baba


Keishichi Nakahara filmy wojenne

Dodaj komentarz


Wydarzenia w Harfa birmańska

II wojna światowa (1936-1945)

Harfa birmańska film wojenny © 2013-2024 Filmy Wojenne Info

war movies