Jack Strong film wojenny
Jack Strong film wojenny
menedżer piłkarski online

Jack Strong (2014, Poland)

Kategorie: polityka szpiedzy

Jack Strong

Reżyseria: Wladyslaw Pasikowski


Czas: 120 minut

Języki: Polish / Russian / English

Jack Strong cały film wojenny
war movies info 2022-04-10 / 2023-01-19


Prawdziwa historia polskiego oficera wywiadu, który postanawia w środku Zimnej Wojny nawiązać konktakt z CIA mając nadzieję na powstrzymanie wybuchu III wojny światowej.


W latach 1970-tych armia radziecka utrzymywała w Polsce swoje bazy, oficjalnie jako część systemu obrony Układu Warszawskiego, a nieoficjalnie aby Polska pozostała lojalna wobec Moskwy. Ryszard Kukliński, wysokiej rangi polski oficer wywiadu, jest odpowiedzialny za planowanie, jednym z jego zadań było przygotowanie interwencji w Czechosłowacji w 1968 roku, kolejnym było stworzenie planu III wojny światowej w przypadku gdyby zimna wojna przerodziła się w otwarty konflikt. Jak się okazuje jego plan jest prawie identyczny z tym, co Sowieci mieli przygotowane, ale im opracowanie szczegółów zajęło kilka lat. Kukliński zostaje awansowany i uzyskuje dostęp do informacji tajnych. Protesty polskich robotników w 1970 roku, brutalnie spacyfikowane przez milicję i wojsko, doprowadziły do śmieci 42 cywilów i ponad 1000 rannych. Był to punkt zwrotny dla Kuklińskiego - uświadomił sobie, że system komunistyczny musi upaść. Dane niejawne, jakie do niego docierały wskazywały, że Sowieci nie tylko przygotowują się na wypadek wojny z NATO, ale faktycznie planują atak. Wiedział, że w przypadku konfliktu pierwszym krokiem Sowietów będzie taktyka "spalonej ziemi" - utworzenie strefy buforowej niedostępnej dla sił wroga, co oznaczało bombardowania nuklearne Polski i części Niemiec Wschodnich. Kukliński postanawia skontaktować się z "drugą stroną" - wysyła list do ambasady amerykańskiej w Niemczech, stwierdzając, że jest gotowy, aby przekazać im informacje na temat sowieckich tajemnic. Ale CIA podejrzewa, że jest to prowokacja przygotowana przez Sowietów.

Film oparty na prawdziwej historii Ryszarda Kuklińskiego, który w samym środku zimnej wojny postanowił zostać informatorem CIA. Kukliński przez wiele lat był w Polsce dosyć kontrowersyjną postacią - komunistyczny rząd traktował go jak zdrajcę własnej ojczyzny, a z drugiej strony jego motywacją było powstrzymanie wybuchu III wojny światowej, która najprawdopodobniej zmieniłaby jego ojczyznę w nuklearne pogorzelisko. Sam Kukliński twierdził, że nigdy nie zdradził swojego kraju, zdradził Sowietów, którzy okupowali Polskę. Film został nakręcony przez Władysława Pasikowskiego (i na podstawie jego scenariusza), który w przeszłości miał na swoim koncie kilka dosyć żenujących pozycji pełnych taniej sensacji i koszmarnego aktorstwa, więc Jack Strong także zapowiadał się na niewypał. O dziwo Pasikowskiemu udało spłodzić całkiem udany produkt - z tylko kilkoma drobnymi wadami jest bardzo dobrze wykonany thriller polityczny i ciekawe spojrzenie na walkę szpiegów za Żelazną Kurtyną.


Nasza ocena

7.2

Ocena filmu

7 / 10

Realizm

4 / 5

Wartość przygodowa

3 / 5

Dokładność historyczna

4 / 5Jack Strong cały film


Jack Strong cały film
Jack Strong cały film
Jack Strong cały film


Twórcy Jack Strong

Wladyslaw Pasikowski filmy wojenne

Wladyslaw Pasikowski filmy wojenne


Obsada Jack Strong

Marcin Dorocinski filmy wojenne

Marcin Dorocinski

jako Ryszard Kuklinski


Maja Ostaszewska filmy wojenne

Maja Ostaszewska

jako Hanna Kuklinska


Patrick Wilson filmy wojenne

Patrick Wilson

jako Daniel


Dimitri Bilov filmy wojenne

Dimitri Bilov

jako Ivanov


Pawel Malaszynski filmy wojenne

Pawel Malaszynski

jako Ostaszewski


Zbigniew Zamachowski filmy wojenne

Miroslaw Baka filmy wojenne

Miroslaw Baka

jako Putek


Krzysztof Pieczynski filmy wojenne

Krzysztof Pieczynski

jako Zbigniew Brzezinski


Oleg Maslennikov filmy wojenne

Oleg Maslennikov

jako Kulikov


Krzysztof Globisz filmy wojenne

Krzysztof Globisz

jako Siwicki


Dagmara Dominczyk filmy wojenne

Krzysztof Dracz filmy wojenne

Krzysztof Dracz

jako Wojciech Jaruzelski


Dodaj komentarz


Wydarzenia w Jack Strong

zimna wojna (1953-1991)

Jack Strong film wojenny © 2013-2023 Filmy Wojenne Info

war movies