Karbala film wojenny
Karbala film wojenny

Karbala (2015, Poland)

Kategorie: piechota oblężenie walki w mieście ostatni bastion zasadzki bombardowanie komandosi bazy wojskowe

Karbala

Reżyseria: Krzysztof Lukaszewicz


Czas: 115 minut

Języki: Polish / English

Karbala cały film wojenny
war movies info 2023-08-06 / 2024-04-06


W czasie Wojny w Iraku polscy i bułgarscy żołnierze zostają wysłani do wspierania lokalnej policji w ochronie ratusza, ale to proste zadanie wkrótce przeradza się w zabójcze oblężenie, kiedy pojawiają się rebelianci z moździerzami i wyrzutniami rakiet.


Młody medyk Kamil Grad przybywa do Iraku jako część sił polskich w wojnie w Iraku. Konwój wraz z nim wpada w zasadzkę w drodze do bazy, a ponieważ polskie samochody wojskowe nie były przygotowane na ostrzał z karabinu maszynowego, żołnierze muszą się ewakuować i znaleźć jakieś schronienie. Jeden z oficerów zostaje ranny na otwartej przestrzeni przez ogień wroga, a kapitan Kalicki daje Gradowi polecenie, by przeciągnąć rannego w bezpieczne miejsce, ale medyk zamarł i nie był w stanie się poruszyć. Inny żołnierz ryzykował i pobiegł do rannego towarzysza, ale został zastrzelony przez powstańców. Gdy konwój w końcu dotrze do bazy Grad zostaje oskarżony o niesubordynację i porzucenie osoby znajdującej się w niebezpieczeństwie. Choć był to jego pierwszy dzień w Iraku, trafia do miejscowego więzienia czekając na tranzyt do Polski, gdzie będzie ścigany. Tymczasem Kalicki otrzymuje zadanie pilnowania ratusza w Karbala, wykorzystywanego również jako więzienie, w którym przypadkowo znajduje się Grad. Zadanie wydaje się dość proste - 40 polskich żołnierzy i 40 Bułgarów pomoże około 300 irackim policjantom w utrzymaniu ratusza na wypadek ataku powstańców. Ale kiedy Kalicki i jego ludzie przybywają do ratusza, sytuacja okazuje się zupełnie inna - iraccy policjanci uciekli poprzedniej nocy, a Polacy i Bułgarzy zostają sami. Żeby było jeszcze gorzej, gdy polski konwój zbliżał się do ratusza, oficer wywiadu dał żołnierzom rozkaz aresztowania jednego z Irakijczyków na ulicy, podejrzanego o powstanie. Sytuacja budzi zamieszki na jednej z ulic, a niewielu żołnierzy zostaje zaatakowanych przez motłoch ...

Polski film wojenny oparty na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce w 2004 roku w Karbali, gdzie polscy i bułgarscy żołnierze zostali otoczeni przez powstańców w ratuszu i przez 3 dni musieli bronić swojej pozycji odciętej od wsparcia i kontaktu z bazą. Jeśli chodzi o polską produkcję, Karbala to zaskakująco dojrzały film, zepsuty jedynie przez kiepskie dialogi.


Nasza ocena

7.6

Ocena filmu

8 / 10

Realizm

4 / 5

Wartość przygodowa

3 / 5

Dokładność historyczna

4 / 5Karbala cały film


Karbala cały film
Karbala cały film


Karbala wideo


Karbala
Twórcy Karbala

Krzysztof Lukaszewicz filmy wojenne

Krzysztof Lukaszewicz filmy wojenne


Obsada Karbala

Bartlomiej Topa filmy wojenne

Bartlomiej Topa

jako Kalicki


Antoni Krolikowski filmy wojenne

Antoni Krolikowski

jako Kamil Grad


Atheer Adel filmy wojenne

Atheer Adel

jako Fraid


Leszek Lichota filmy wojenne

Leszek Lichota

jako Malenczuk


Hristo Shopov filmy wojenne

Hristo Shopov

jako Getov


Michal Zurawski filmy wojenne

Michal Zurawski

jako Waszczuk Older


Piotr Zurawski filmy wojenne

Piotr Zurawski

jako Waszczuk Younger


Tomasz Schuchardt filmy wojenne

Tomasz Schuchardt

jako Sobanski


Zbigniew Stryj filmy wojenne

Zbigniew Stryj

jako Dabek


Lukasz Simlat filmy wojenne

Samir Fuchs filmy wojenne

Samir Fuchs

jako rebels leader


Dodaj komentarz


Wydarzenia w Karbala

wojna w Iraku (2003-2011)

Karbala film wojenny © 2013-2024 Filmy Wojenne Info

war movies