Katyń film wojenny
Katyń film wojenny
menedżer piłkarski online

Katyń (2007, Poland)

Oryginalny / alternatywny tytuł: Katyń

Kategorie: obozy jenieckie polityka

Katyn

Reżyseria: Andrzej Wajda


Czas: minut

Języki: Polish / Russian

Katyń cały film wojenny
war movies info 2022-07-22 / 2023-02-17


We wrześniu 1939 roku Niemcy dokonali inwazji na Polskę, ale zaledwie dwa tygodnie później armia sowiecka zaatakowała od wschodu, a polscy cywile i żołnierze zostali uwięzieni między dwoma armiami. Los polskich oficerów zostaje przesądzony w momencie aresztowania przez NKWD.


We wrześniu 1939 roku siły niemieckie najechały Polskę, a ich taktyka blitzkriegu spowodowała chaos wśród obrońców i panikę wśród cywilów. Gdy los kraju wydaje się być przypieczętowany, a Gestapo zaczyna aresztować profesorów na uniwersytetach ludność zaczyna uciekać z Warszawy na wschód licząc na znalezienie schronienia. Ale Armia Czerwona właśnie przekroczyła granicę, a Związek Radziecki rozpoczyna inwazję na Polskę w ramach paktu Ribbentrop-Mołotow. Oficerowie polskiego wojska są aresztowani przez NKWD i zabrani do obozów jenieckich w Związku Radzieckim. Dla rodzin aresztowanych oficerów i inteligencji to dopiero początek długiego i bolesnego procesu - na początku dostają nawet listy od więźniów, ale później nagle kontakt urywa się i od tego momentu nie mają pojęcia, co stało się z ich bliskimi. Przynajmniej do 1941 roku, kiedy Niemcy zaatakowali Związek Radziecki, a wkrótce potem opublikowali materiały propagandowe przedstawiające zwłoki polskich jeńców zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Kalininie. Od tego momentu nic nie jest już proste dla rodzin, ponieważ Niemcy obwiniają Rosjan o masakrę, a Sowieci obwiniają Niemców.

Polski film wojenny koncentrujący się na zbrodni katyńskiej i jej wpływie na rodziny zamordowanych oficerów. Jak zwykle w swojej długiej karierze Wajda czerpał inspirację z własnej przeszłości (jego ojciec był jedną z ofiar tej masakry) i zajmuje się rzeczami, które dobrze zna, ale jednocześnie bierze wiele elementów opowieści za tak oczywiste dla publiczności, że nie pozostawia je bez wyjaśnienia. Niestety Katyń nie jest też wyjątkiem, a widzowie, którzy mogą nie znać szczegółów tej historii, mogą być zdezorientowani przez niektóre sceny. Ogólnie jest to przyzwoicie zrobiony film, który podejmuje nadal delikatną materię w dojrzały sposób, ale jednocześnie trudno go nazwać wybitnym dziełem.


Nasza ocena

5.2

Ocena filmu

4 / 10

Realizm

4 / 5

Wartość przygodowa

1 / 5

Dokładność historyczna

4 / 5Katyń cały film


Katyń cały film


Katyń wideo


Katyn
Twórcy Katyń

Andrzej Wajda filmy wojenne

Andrzej Wajda

reżyseria


Andrzej Wajda filmy wojenne

Andrzej Wajda

scenariusz


Andrzej Mularczyk filmy wojenne

Przemyslaw Nowakowski filmy wojenne

Wladyslaw Pasikowski filmy wojenne


Obsada Katyń

Maja Ostaszewska filmy wojenne

Andrzej Chyra filmy wojenne

Andrzej Chyra

jako Jerzy


Artur Zmijewski filmy wojenne

Artur Zmijewski

jako Andrzej


Danuta Stenka filmy wojenne

Danuta Stenka

jako Roza


Jan Englert filmy wojenne

Jan Englert

jako General


Wladyslaw Kowalski filmy wojenne

Wladyslaw Kowalski

jako Professor Jan


Pawel Malaszynski filmy wojenne

Sergey Garmash filmy wojenne

Sergey Garmash

jako Major Popov


Dodaj komentarz


Wydarzenia w Katyń

II wojna światowa (1936-1945) inwazja na Polskę (1 Sep 1939)

Katyń film wojenny © 2013-2023 Filmy Wojenne Info

war movies