Kompania braci film wojenny
Kompania braci film wojenny

Kompania braci (2001, United States)

Kategorie: zasadzki obozy koncentracyjne piechota desant spadochroniarze walki w mieście zima

Band of Brothers

Reżyseria: Phil Alden Robinson, Richard Loncraine, Mikael Salomon, David Nutter, Tom Hanks, David Leland, David Frankel, Tony To


Czas: 705 minut

Języki: English

Kompania braci cały film wojenny
war movies info 2023-10-19 / 2024-04-28


Prawdziwa historia amerykańskich spadochroniarzy, którzy wzięli udział we wszystkich najcięższych operacjach na froncie zachodnim podczas II wojny światowej. Obserwujemy ich od początku szkolenia po ostatnie dni służby w Europie.


W 1942 roku żołnierze jednostki Easy Company 101 dywizji desantowej są w trakcie szkolenia. To nie jest typowa jednostka, ani ich trening nie jest typowy - są spadochroniarzami, nowym typem jednostki w amerykańskiej armii, który powstał dopiero w latach 1930-tych, a od samego początku wojny Niemcy udowodnili jako niezwykle skuteczną bronią mogą być. Dla nich od początku jest jasne w jaki sposób zaangażują się w wojnę - będą pierwszą falą nadchodzącej inwazji na Europę, a ich zadaniem będzie zdobycie i utrzymanie przyczółków nie mogąc liczyć na żadne wsparcie. Ich szkolenie i więzi, które w tym czasie stworzą będą kluczowe dla ich zachowania podczas walki.

Odcinki Kompanii Braci

Currahee
Podczas szkolenia w Camp Toccoa w Georgii Easy Company jest pod dowództwem porucznika Sobela, który jest bardzo surowym człowiekiem i wymaga od swoich ludzi wiele zaangażowania, ale w trakcie ćwiczeń okazuje się również być oficerem zupełnie nie przygotowanym do prowadzenia swojego oddziału na polu walki. Ponieważ przygotowania do inwazji w Europie są już zaawansowane jednostka zostaje przeniesiona do Anglii, gdzie konflikt między Sobelem i jego ludźmi prowadzi do zmiany dowództwa.

Day of Days (Najważniejszy dzień)
Żołnierze Easy Company są jednymi z tysięcy spadochroniarzy zrzuconych na Normandię o świcie w dniu D-Day, i podobnie jak pozostałe lądujące siły, zostają rozproszeni po całym obszarze. Nowy dowódca kompanii, porucznik Meehan, zginął w zestrzelonym samolocie i zostaje zastąpiony przez porucznika Wintersa. Winters musi zmierzyć się z trudnym zadaniem - jak wyeliminować baterię niemieckich dział znajdujących się w pobliżu plaż, na których wkrótce rozpocznie się desant.

Carentan
Podczas bitwy o Carentan krążą plotki, że porucznik Speirs zabił kilku niemieckich jeńców, ale ponieważ nikt nie był naocznym świadkiem tego wydarzenia żołnierze starają się o tym nie rozmawiać. Szeregowiec Blithe, który cierpi w wyniku stresu pourazowego podczas bitwy o Bloody Gulch musi stawić czoła swoim lękom.

Replacements (Uzupełnienia)
Do Easy Company dołączają nowi żołnierze, aby zastąpić tych, którzy zginęli podczas ostatnich bitew, ale weterani mają problemy z zaakceptowaniem ich w grupie - wspólnie przeżyli lądowanie w Normandii, przez co uważają, że nowi ludzie nie są godni do noszenia odznaczeń za tę operację. Jednostka zostaje zrzucona w Holandii w ramach ryzykownej Operacji Market-Garden i bierze udział w wyzwoleniu Eindhoven. Podczas odwrotu sierżant Randleman zostaje odcięty od reszty oddziału za liniami wroga.

Crossroads (Na rozdrożu)
Easy Company zostaje przeniesiona do Bastogne, aby wziąć udział w słynnej bitwie w Ardenach, gdzie musieli zmierzyć się nie tylko z napierającymi niemieckimi siłami, ale także z wyjątkowo mroźną zimą.

Bastogne
Easy Company jest jednym z oddziałów oblężonych w Bastogne, gdzie z powodu złej pogody są odcięci od dostaw zaopatrzenia z powietrza i muszą radzić sobie z ograniczoną ilością amunicji i leków. Szukając chociażby opatrunków sanitariusz Eugene Roe spotyka w Bastogne belgijską pielęgniarkę.

The Breaking Point (Przełomowy moment)
Easy Company bierze udział w bitwie o Foy, gdzie muszą przedrzeć się przez otwarte pola pod silnym ostrzałem, co prowadzi do ciężkich strat, a w dodatku ich dowódca, porucznik Dike, traci kontrolę nad oddziałem w trakcie operacji i musi zostać zastąpiony przez porucznika Speirsa.

The Last Patrol (Ostatni patrol)
David Webster, ranny wcześniej w czasie walki, wraca do Easy Company, ale reszta żołnierzy nie widzi w nim już jednego z nich, ponieważ nie był z nimi w czasie bitwy w Ardenach. Obwiniają go, że nie opuścił wcześniej szpitala, jak inni żołnierze w kompanii, i nie dołączył do nich w walce.

Why We Fight (Dlaczego walczymy)
Easy Company wkracza do Niemiec i wkrótce natknie się na obóz koncentracyjny w pobliżu Landsbergu wypełniony wycieńczonymi więźniami, których strażnicy zamknęli w środku i uciekli. Widok ofiar nazistowkiej machiny wojennej pozostawia żołnierzy w szoku.

Points (Punkty)
Jednostka atakuje Orle Gniazdo w Berchtesgaden, rezydencją Hitlera położoną wysoko w bawarskich górach. Wkrótce ogłoszony zostaje koniec wojny w Europie, a wszyscy członkowie Easy Company próbują dowiedzieć się, czy mają wystarczająco dużo punktów, aby armia odesłała ich do domy, czy też będą musieli dłużej służyć w Europie. Jest jeszcze jedna możliwość, mogą zostać wysłanie na Pacyfik jeżeli rozpocznie się inwazja na Japonię.

Pomimo tego, że serial oparty jest na prawdziwych wydarzeniach, Kompania Braci jest jednym z najbardziej wciągających filmów wojennych w historii - mimo, że jest to mini-serial trwający ponad 10 godzin, kiedy zacznie się go oglądać, to ciężko jest się od niego oderwać zanim dotrze się do ostatniego odcinka. Serial powstał na podstawie książki Stephena Ambrose’a, który pracował również ze Stephenem Spielbergiem i Tomem Hanksem przy równie udanym Szeregowcu Ryanie. Obie produkcje mają wiele wspólnego w warstwie stylu i pracy kamery, ale w przeciwieństwie do Szeregowca Ryana wszystkie niesamowite wydarzenia, które oglądamy w Kompanii Braci zdarzyły się naprawdę. Ludzie przedstawieni w poszczególnych odcinkach przeszli przez najtrudniejsze i najważniejsze bitwy w Europie: D-Day, Operacja Market-Garden, Bitwa w Ardenach i przeprawa przez Ren. Jest to zdecydowanie produkcja, której nie można pominąć w filmach wojennych.


Nasza ocena

10.0

Ocena filmu

10 / 10

Realizm

5 / 5

Wartość przygodowa

5 / 5

Dokładność historyczna

5 / 5Kompania braci cały film


Kompania braci cały film
Kompania braci cały film
Kompania braci cały film


Kompania braci wideo


Band of Brothers trailer
Twórcy Kompania braci

Phil Alden Robinson filmy wojenne

Richard Loncraine filmy wojenne

Mikael Salomon filmy wojenne

Mikael Salomon

reżyseria


David Nutter filmy wojenne

David Nutter

reżyseria


Tom Hanks filmy wojenne

Tom Hanks

reżyseria


David Leland filmy wojenne

David Leland

reżyseria


David Frankel filmy wojenne

David Frankel

reżyseria


Tony To filmy wojenne

Tony To

reżyseria


Erik Jendresen filmy wojenne

Erik Jendresen

scenariusz


Tom Hanks filmy wojenne

Tom Hanks

scenariusz


John Orloff filmy wojenne

John Orloff

scenariusz


Eric Max Frye filmy wojenne

Eric Max Frye

scenariusz


Graham Yost filmy wojenne

Graham Yost

scenariusz


Bruce C. McKenna filmy wojenne

Erik Bork filmy wojenne

Erik Bork

scenariuszObsada Kompania braci

Damian Lewis filmy wojenne

Damian Lewis

jako Lieutenant Richard Winters


Ron Livingston filmy wojenne

Ron Livingston

jako Captain Lewis Nixon


Matthew Settle filmy wojenne

Matthew Settle

jako Captain Ronald Speirs


Donnie Wahlberg filmy wojenne

Donnie Wahlberg

jako Sergeant Carwood Lipton


Scott Grimes filmy wojenne

Scott Grimes

jako Sergeant Donald Malarkey


Peter Youngblood Hills filmy wojenne

Peter Youngblood Hills

jako Sergeant Darrell "Shifty" Powers


Shane Taylor filmy wojenne

Shane Taylor

jako Eugene "Doc" Roe


Rick Gomez filmy wojenne

Rick Gomez

jako George Luz


Michael Cudlitz filmy wojenne

Michael Cudlitz

jako Sergeant Denver "Bull" Randleman


Nicholas Aaron filmy wojenne

Nicholas Aaron

jako Private Robert "Popeye" Wynn


James Madio filmy wojenne

James Madio

jako Frank Perconte


Neal McDonough filmy wojenne

Neal McDonough

jako Lieutenant Lynn "Buck" Compton


Ross McCall filmy wojenne

Ross McCall

jako Joseph Liebgott


Rick Warden filmy wojenne

Rick Warden

jako Lieutenant Harry Welsh


Frank John Hughes filmy wojenne

Frank John Hughes

jako Sergeant William "Wild Bill" Guarnere


Matthew Leitch filmy wojenne

Matthew Leitch

jako Sergeant Floyd Talbert


Tim Matthews filmy wojenne

Tim Matthews

jako Private Alex Penkala


Dexter Fletcher filmy wojenne

Dexter Fletcher

jako Sergeant John "Pee Wee" Martin


Dale Dye filmy wojenne

Dale Dye

jako Colonel Robert F. Sink


Michael Fassbender filmy wojenne

Michael Fassbender

jako Sergeant Burton "Pat" Christenson


David Schwimmer filmy wojenne

David Schwimmer

jako Captain Herbert Sobel


Dodaj komentarz


Wydarzenia w Kompania braci

II wojna światowa (1936-1945) D-Day (6 Jun 1944) bitwa w Ardenach (16 Dec 1944)Kompania braci trivia


Plenery

Większość materiału użytego w serialu została nakręcona w pobliżu lotniska Hatfield Aerodrome w Anglii, gdzie zbudowano repliki miast występujących w poszczególnych odcinkach, w tym Bastogne, Eindhoven i Carentan. Sceny w ostatnim odcinku nagrywane były w Szwajcarii.Kompania braci film wojenny © 2013-2024 Filmy Wojenne Info

war movies