Korczak film wojenny
Korczak film wojenny
menedżer piłkarski online

Korczak (1990, Poland)

Kategorie: polityka

Korczak

Reżyseria: Andrzej Wajda


Czas: 115 minut

Języki: Polish / German

Korczak cały film wojenny
war movies info 2022-06-04 / 2023-02-23


Prawdziwa historia lekarza żydowskiego pochodzenia, który postanawia nie opuszczać Polski w momencie niemieckiej inwazji - nadal zajmuje się sierotami z prowadzonego przez niego placówki mimo iż każdego dnia ryzykuje życiem.


W 1936 roku Janusz Korczak, polsko-żydowski lekarz i autor książek dla dzieci, zostaje informowany przez szefa stacji radiowej, że jego program zostaje tymczasowo zawieszony. Nie jest to jednoznacznie powiedziane, ale Korczak wie, że powodem jest fakt, że jest Żydem. Organizuje wakacje dla swoich obecnych i byłych podopiecznych z domu dziecka, którzy skarżą się, że nie przygotował ich na to, co czekało na nich w prawdziwym świecie, gdzie spotykają się z antysemityzmem. W 1939 roku, po inwazji na Polskę, Korczak służy w armii i spaceruje po ulicach w mundurze polskiego wojska. Jego były podopieczny próbuje przekonać go, by pozbył się munduru i ukrył się przed Niemcami, ale Korczak stanowczo odmawia. Po utworzeniu w Warszawie getta sierociniec zostaje przeniesiony poza jego mury, a podczas tej operacji wóz pełen ziemniaków zostaje zarekwirowany przez Niemców. Korczak próbuje interweniować, ale gestapo aresztuje go. Po wyjściu z więzienia Korczak wraca do sierocińca i próbuje uratować tyle dzieci, ile zdoła, co nie jest łatwe, ponieważ w mieście są kłopoty ze zdobyciem żywności i Korczak nie ma nic, co mógłby sprzedać. Musi liczyć na to, co może wyżebrać lub wymusić od zamożniejszych ludzi, których znał przed wojną, ale każdy dzień jest ciągłą walką, aby nakarmić dzieci i trzymać je z dala od okrucieństwa świata zewnętrznego.

Film oparty na prawdziwej historii Janusza Korczaka, polsko-żydowskiego lekarza, który od lat 1920-tych prowadził dom dziecka w Warszawie. Nie chciał wyjechać z Polski, mimo że był tutaj źle traktowany przez swoje pochodzenie, w czasie wojny nigdy nie opuścił sierot i wystawiał się na wiele niebezpieczeństw, aby utrzymać je przy życiu w okupowanym mieście. Andrzej Wajda zdołał pokazując momenty z życia tego naprawdę niezwykłego człowieka przed i podczas II wojny światowej, nakreślić obraz jego determinacji i niezłomności wobec panującego wokół zła. Bardzo mocny film i wart poznania.


Nasza ocena

7.6

Ocena filmu

8 / 10

Realizm

4 / 5

Wartość przygodowa

2 / 5

Dokładność historyczna

5 / 5Korczak cały film


Korczak cały film


Twórcy Korczak

Andrzej Wajda filmy wojenne

Andrzej Wajda

reżyseria


Agnieszka Holland filmy wojenne


Obsada Korczak

Wojciech Pszoniak filmy wojenne

Wojciech Pszoniak

jako Janusz Korczak


Ewa Dalkowska filmy wojenne

Ewa Dalkowska

jako Stefa Wilczynska


Teresa Budzisz-Krzyzanowska filmy wojenne

Marzena Trybala filmy wojenne

Marzena Trybala

jako Esterka


Piotr Kozlowski filmy wojenne

Piotr Kozlowski

jako Heniek


Zbigniew Zamachowski filmy wojenne

Zbigniew Zamachowski

jako Icek Szulc


Jan Peszek filmy wojenne

Jan Peszek

jako Max Bauer


Aleksander Bardini filmy wojenne

Aleksander Bardini

jako Adam Czerniakow


Dodaj komentarz


Wydarzenia w Korczak

II wojna światowa (1936-1945) inwazja na Polskę (1 Sep 1939)

Korczak film wojenny © 2013-2023 Filmy Wojenne Info

war movies