Lista Schindlera film wojenny
Lista Schindlera film wojenny

Lista Schindlera (1993, United States)

Kategorie: obozy koncentracyjne

Schindler’s List

Reżyseria: Steven Spielberg


Czas: 195 minut

Języki: English / German

Lista Schindlera cały film wojenny
war movies info 2023-10-19 / 2024-05-05


Podczas II wojny światowej niemiecki przemysłowiec Oskar Schindler, dzięki łapówkom i znajomościom wśród nazistowskich oficjeli, uruchamia w Krakowie fabrykę naczyń emaliowanych. Wynajmuje żydowskiego księgowego do prowadzenia biznesu, a z czasem zaczyna do niego docierać dziejące się wokół okropieństwo wojny.


W 1942 roku do okupowanego Krakowa przyjeżdża niemiecki przemysłowiec Oskar Schindler, który ma nadzieję rozpocząć tutaj nową działalność wykorzystując swoje powiązania z partią nazistowską. Dostrzega swoją szansę w produkcji naczyń emaliowanych, głównie dla armii, która zawsze potrzebuje metalowych garnków w czasie wojny. Ponieważ nie ma pojęcia, jak prowadzić firmę, wynajmuje żydowskiego księgowego Itzhaka Sterna, aby zajmował się codziennymi sprawami firmy, podczas gdy sam koncentruje się na tym, co umie robić najlepiej - na marketingu i szukaniu koneksji. Ale potrzebuje Sterna także z innego powodu - Schindlerowi brakuje pieniędzy na założenie fabryki, więc ma nadzieję, że Stern znajdzie żydowskich inwestorów, którzy wpłacą pieniądze na nowy biznes. Po otwarciu firmy Stern próbuje ratować Żydów przed wysłaniem do obozów koncentracyjnych, zatrudniając ich do pracy w fabryce - z papierami mówiącymi, że są niezbędni dla przemysłu na jakiś czas byli bezpieczni, nawet mimo tego, że zostali przeniesieni do getta. Tymczasem niedaleko Krakowa Niemcy budują nowy obóz koncentracyjny w Płaszowie, gdzie trafia większość Żydów z getta, w tym pracownicy Schindlera. Sam Schindler próbuje porozumieć się z komendantem obozu, Amonem Göth, ale wkrótce odkrywa, że ​​jest to brutalny i psychotyczny maniak, dla którego zabijanie i torturować więźniów jest sposobem na radzenie sobie z jego wewnętrznymi demonami. Wraz ze Sternem Schindler stara się zapewnić swoim pracownikom bezpieczeństwo nawet w obozie.

Arcydzieło Stevena Spielberga oparte na prawdziwej historii niemieckiego biznesmena Oskara Schindlera, który mimo, że był członkiem nazistowskiej partii, znalazł się na liście Sprawiedliwych wśród Narodów Świata za to, co zrobił podczas II wojny światowej. Film jest bardzo wzruszający i pokazuje brutalną rzeczywistość w okupowanej Polsce, gdzie hitlerowscy żołnierze wykonywali szalone rozkazy z Berlina, aby pozbyć się niechcianych ludzi (głównie Żydów). Podczas gdy fabuła jest pokazywana z wielką wprawą, postać Oskara Schindlera jest nieco przesadnie przedstawiana jako bohater. Oczywiście zrobił coś niezwykłego ratując tak wielu ludzi przed pewną śmiercią, ale przyglądając się tej historii trudno nie zauważyć, że użył do tego pieniędzy, które otrzymał od żydowskich inwestorów, którym później uratował życie, a po wojnie, gdy jego różne przedsięwzięcia okazały się fiaskiem, złożył nawet wniosek o do Amerykańskiej Żydowskiej Wspólnej Komisji ds. Dystrybucji, aby wypłacono mu odszkodowanie za poniesione podczas wojny koszty. Nie wspominając już nawet, że zaczął zatrudniać Żydów, ponieważ polscy robotnicy kosztowaliby go drożej. Oglądając film trudno nie odnieść wrażenia, że to Itzhak Stern był prawdziwym bohaterem w tej historii, to on fałszował papiery, by ratować Żydów, prowadził całą fabrykę, znalazł inwestorów, a przede wszystkim ryzykował własnym życiem.


Nasza ocena

8.8

Ocena filmu

9 / 10

Realizm

5 / 5

Wartość przygodowa

3 / 5

Dokładność historyczna

5 / 5Lista Schindlera cały film


Lista Schindlera cały film
Lista Schindlera cały film
Lista Schindlera cały film


Lista Schindlera wideo


Schindler’s List
Twórcy Lista Schindlera

Steven Spielberg filmy wojenne

Steven Zaillian filmy wojenne

Steven Zaillian

scenariuszObsada Lista Schindlera

Liam Neeson filmy wojenne

Liam Neeson

jako Oskar Schindler


Ben Kingsley filmy wojenne

Ben Kingsley

jako Itzhak Stern


Ralph Fiennes filmy wojenne

Ralph Fiennes

jako Amon Göth


Embeth Davidtz filmy wojenne

Embeth Davidtz

jako Helen Hirsch


Jerzy Nowak filmy wojenne

Jerzy Nowak

jako Jewish investor


Andrzej Seweryn filmy wojenne

Andrzej Seweryn

jako Julian Scherner


Caroline Goodall filmy wojenne

Caroline Goodall

jako Emilie Schindler


Jonathan Sagall filmy wojenne

Jonathan Sagall

jako Poldek Pfefferberg


Mark Ivanir filmy wojenne

Mark Ivanir

jako Marcel Goldberg


Friedrich von Thun filmy wojenne

Friedrich von Thun

jako Rolf Czurda


Norbert Weisser filmy wojenne

Norbert Weisser

jako Albert Hujar


Dodaj komentarz


Wydarzenia w Lista Schindlera

II wojna światowa (1936-1945)

Lista Schindlera film wojenny © 2013-2024 Filmy Wojenne Info

war movies