Lotna film wojenny
Lotna film wojenny
menedżer piłkarski online

Lotna (1959, Poland)

Kategorie: kawaleria

Lotna

Reżyseria: Andrzej Wajda


Czas: 90 minut

Języki: Polish

Lotna cały film wojenny
war movies info 2022-05-08 / 2023-02-10


Polska jednostka kawalerii otrzymuje pięknego konia o nazwie Lotna, ale żołnierze szybko przekonują się, że koń przynosi im pecha.


W 1939 roku polski oddział kawalerii pod dowództwem kapitana Chodakiewicza próbuje uniknąć otoczenia przez Niemców. Przed wojną kawalerzyści byli elitą armii, ale zderzenie z nowoczesną bronią, czołgami i wozami pancernymi, dowodzi, że na polu bitwy są już przeżytkiem, a zamiast być nacierać na przeciwnika starają się przetrwać. Cała polska armia jest w odwrocie i stara się stworzyć pozycje obronne, aby zatrzymać lub chociaż opóźnić niemiecką ofensywę, a na barkach kawalerii spoczywa osłona odwrotu piechoty. Kawalerzyści przejmują od cywilnego właściciela konia zwanego Lotna - piękną białą klacz, który biega szybko i skacze z ogromną łatwością. Pozostali oficerowie zazdroszczą kapitanowi tego konia, ale jak się wkrótce przekonają aby dosiadanie Lotnej ma też i swoją cenę. Chodakiewicz ginie w walce, a każdego oficera, który przejmuje po nim Lotną spotyka podobny los. Żołnierze zaczynają wierzyć, że koń jest przeklęty.

Film Andrzeja Wajdy, przedstawiający realia wojny we wrześniu 1939 z polskiego punktu widzenia - niepewność, strach, rozpaczliwa obrona i niemal bezsensowność walki z Niemcami. Film oparto na powieści Wojciecha Żukrowskiego i jest to w sumie dosyć przyzwoity film wojenny, ale też zawiera sporo elementów, które połączone razem nie do końca się sprawdziły, jak chociażby mieszanie wątków osobistych poszczególnych postaci (niewiele wnoszących do tej historii) z opowieścią o wojnie. Jest to ciekawy film, ale głównie z powodów historycznych, fabuła nie jest tak dobra, jak mogłaby być.


Nasza ocena

4.8

Ocena filmu

5 / 10

Realizm

3 / 5

Wartość przygodowa

2 / 5

Dokładność historyczna

2 / 5Lotna cały film


Lotna cały film


Twórcy Lotna

Andrzej Wajda filmy wojenne

Andrzej Wajda

reżyseria


Andrzej Wajda filmy wojenne

Andrzej Wajda

scenariusz


Wojciech Zukrowski filmy wojenne


Obsada Lotna

Jerzy Pichelski filmy wojenne

Jerzy Pichelski

jako Captain Chodakiewicz


Adam Pawlikowski filmy wojenne

Adam Pawlikowski

jako Lieutenant Wodnicki


Jerzy Moes filmy wojenne

Jerzy Moes

jako Cadet Grabowski


Bozena Kurowska filmy wojenne

Dodaj komentarz


Wydarzenia w Lotna

II wojna światowa (1936-1945) inwazja na Polskę (1 Sep 1939)

Lotna film wojenny © 2013-2023 Filmy Wojenne Info

war movies