Mandarynki film wojenny
Mandarynki film wojenny

Mandarynki (2013, Estonia)

Oryginalny / alternatywny tytuł: Mandariinid

Kategorie: piechota najemnicy

Tangerines

Reżyseria: Zaza Urushadze


Czas: 88 minut

Języki: Estonian / Russian

Mandarynki cały film wojenny
war movies info 2023-06-26 / 2024-03-23


Pomagając dwóm rannym żołnierzom Estończyk Ivo stara się im pokazać jak bezsensowna i pozbawiona znaczenia jest wojna, w której biorą udział.


Dwaj Estończycy, Ivo i Margus, mieszkają w odludnej małej wiosce w Abchazji, na pograniczu Rosji i Gruzji. Są już ostatnimi mieszkańcami wioski, reszta ze względu na narastające napięcia w regionie postanowili porzucić swoje chaty i wrócić do Estonii. W 1992 roku docierają do nich plotki o nowej wojnie. Stolarz Ivo jest już stary i nie planuje się stąd wynosić, ale Margus hodujący mandarynki po zebraniu owoców też planuje wyjechać stąd. Dwaj czeczeńscy najemnicy walczący po stronie Rosji (albo Abchazji) przyjeżdżają do wioski w poszukiwaniu pożywienia, Ivo dzieli się z nimi tym, co ma i wyjeżdżają. Margus jest coraz bardziej zdesperowany - drzewa wspaniale obrodziły i nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie ze zbiorem. Prosi majora z abchaskich oddziałów o pomoc i dostaje obietnicę, że 20 żołnierzy przyjedzie mu pomóc. Jednakże w obliczu wojny żołnierze nie pojawiają się. W pobliżu ich domów dochodzi do starcia i Iwo znajduje dwóch rannych - jednym z nich jest najemnik Ahmed, który wcześniej go odwiedził, a drugim Gruzin Nika. Pomimo ran nadal pałają żądzą zabicia siebie nawzajem. Ivo stara się trzymać ich na dystans, a Margus ma coraz większą obsesję na punkcie zbioru swoich mandarynek.

Estoński film rozgrywający się w czasie wojny w Abchazji w 1992 roku. W stylu i wymowie podobny do rosyjskiego filmu Kukułka, chociaż porusza bardziej mroczne elementy wojny i ludzkiej natury. Pokazuje jak trudno we współczesnej wojnie określić kto jest wrogiem i jak rzeczy ważne gubią się w chaosie towarzyszącym konfliktom. Kameralne kino pokazujące jak łatwo jest nienawidzić swojego wroga dopóki nie musimy stanąć z nim twarzą w twarz i nie odkryjemy, że w środku jesteśmy tacy sami.


Nasza ocena

5.2

Ocena filmu

7 / 10

Realizm

3 / 5

Wartość przygodowa

1 / 5

Dokładność historyczna

2 / 5Mandarynki cały film


Mandarynki cały film
Mandarynki cały film


Twórcy Mandarynki

Zaza Urushadze filmy wojenne

Zaza Urushadze

reżyseria


Zaza Urushadze filmy wojenne

Zaza Urushadze

scenariuszObsada Mandarynki

Lembit Ulfsak filmy wojenne

Elmo Nuganen filmy wojenne

Elmo Nuganen

jako Margus


Giorgi Nakashidze filmy wojenne

Misha Meskhi filmy wojenne

Misha Meskhi

jako Nika


Raivo Trass filmy wojenne

Raivo Trass

jako Juhan


Dodaj komentarz

Mandarynki film wojenny © 2013-2024 Filmy Wojenne Info

war movies