Niezłomny film wojenny
Niezłomny film wojenny
menedżer piłkarski online

Niezłomny (2014, United States)

Kategorie: samoloty obozy jenieckie

Unbroken

Reżyseria: Angelina Jolie


Czas: 135 minut

Języki: English / Japanese

Niezłomny cały film wojenny
war movies info 2022-03-10 / 2022-12-24


Biografia Louie Zamperiniego, sportowca reprezentującego USA na olimpiadzie, który spędził 2 lata w japońskiej niewoli doświadczając przemocy na każdym kroku.


Louis Zamperini dorastał w małym miasteczku Torrance w Kalifornii, gdzie starsi chłopcy zaczepiali go za to, że jest synem włoskich imigrantów. Często miał też kłopoty z miejscową policją za kradzieże lub bójki. Wszystko wskazywało na to, że kiedy dorośnie skończy w więzieniu, i zapewne byłoby tak gdyby jego brat nie postawnowił trenować go w biegach. Sport wprowadził dyscyplinę do jego życia i zbudował jego charakter. W 1936 roku wziął udział w Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie reprezentując USA, ale w 1943 roku był już daleko od domu i sportu. Jako bombardier na pokładzie B-24 Liberator brał udział w atakach na japońskie bazy na wyspie Nauru. Zaatakowany przez myśliwce wroga bombowiec jest mocno uszkodzony, a kilku członków załogi zostaje rannych, ale udaje im się wrócić do bazy i awaryjnie lądować na lotnisku. Do następnej misji nie są już wysłani do strefy walk, lecz na misję ratunkową na pokładzie samolotu wcześniej używanego do pozyskiwania części zamiennych, co okaże się brzemienne w skutkach. Podczas lotu dwa silniki przestają pracować i samolot rozbija się w oceanie. Tylko Louie i dwóch innych członków załogi przeżyło katastrofę, ale mijają kolejne dni, jakie spędzają na nadmuchiwanej tratwie i wydaje się, że nikt nie będzie w stanie ich uratować. Po 47 dniach spędzonych na środku oceanu zostają znalezieni przez japońskich marynarzy i trafiają do obozu jenieckiego koło Tokio. Kapral Mutsuhiro Watanabe, kierujący obozem, jest okrutnym i brutalnym człowiek, który czerpie wielką radość z torturowania i upokarzanie Zamperiniego.

Prawdziwa historia Louisa Zamperiniego, byłego olimpijczyka, który służył w United States Air Force w czasie II wojny światowej, a później spędził 47 dni na tratwie i resztę wojny w jenieckim obozie, gdzie jego egzystencja sprowadzała się do bycia workiem treningowym dla brutalnego szefa obozu. Biografia Zamperiniego jest jedną z tych, które wydają się być idealne do sfilmowania, ale niestety Niezłomny jest dowodem, że niektóre biografie powinny pozostać tylko historiami bez wersji filmowych. Przede wszystkim film jest zbyt długi i koncentruje się na tych elementach z biografii Zamperiniego, które wspierają zawartą w tytule tezę o tym, że był człowiekiem niezłomnym - w prawdziwym życiu trauma z czasów wojny doprowadziła go do zespołu stresu pourazowego i alkoholizmu, czemu trudno się dziwić, zważywszy na to, co przeszedł. Druga wadą jest też narracja, która jest nieco chaotyczna i prowadzi do... mniej lub bardziej pozbawionego wniosków przedstawienia tej historii. Jako film wojenny pokazuje to, co już zostało pokazane w innych filmach - tragedia ocalonych z katastrofy na środku oceanu, bezsensownej przemocy w obozach jenieckich, brutalność wojny - i nie pokazuje go w szczególnie dobry albo ciekawy sposób. Ogólnie przeciętny film oparty na nieprzeciętnej (i prawdziwej) historii.


Nasza ocena

6.0

Ocena filmu

5 / 10

Realizm

4 / 5

Wartość przygodowa

2 / 5

Dokładność historyczna

4 / 5Niezłomny cały film


Niezłomny cały film
Niezłomny cały film
Niezłomny cały film


Twórcy Niezłomny

Angelina Jolie filmy wojenne

Angelina Jolie

reżyseria


Joel Coen filmy wojenne

Joel Coen

scenariusz


Ethan Coen filmy wojenne

Ethan Coen

scenariusz


Richard LaGravenese filmy wojenne

William Nicholson filmy wojenne


Obsada Niezłomny

Jack O’Connell filmy wojenne

Jack O’Connell

jako Louis Zamperini


 Miyavi filmy wojenne

Miyavi

jako Mutsuhiro Watanabe


Domhnall Gleeson filmy wojenne

Domhnall Gleeson

jako Russell Phillips


Garrett Hedlund filmy wojenne

Garrett Hedlund

jako John Fitzgerald


Finn Wittrock filmy wojenne

Finn Wittrock

jako Francis McNamara


Dodaj komentarz


Wydarzenia w Niezłomny

II wojna światowa (1936-1945)

Niezłomny film wojenny © 2013-2023 Filmy Wojenne Info

war movies