Obława film wojenny
Obława film wojenny

Obława (2012, Poland)

Oryginalny / alternatywny tytuł: Obława

Kategorie: partyzanci ruch oporu

Manhunt

Reżyseria: Marcin Krzysztalowicz


Czas: 100 minut

Języki: Polish

Obława cały film wojenny
war movies info 2023-07-11 / 2024-03-21


Wydra jest egzekutorem w swoim oddziale partyzanckim, zabijającym bez cienia emocji kolejnych kolaborantów, co z czasem pozbawiło go ludzkich uczuć. Ale następna akcja nie będzie taka sama jak inne, tym razem ma zabić kogoś, kogo zna.


Jesienią 1943 r. Polska jest okupowana przez wojska nazistowskie, ale ich uwaga skupia się na froncie wschodnim. Jednostka partyzancka ukrywa się w lesie, mając nadzieję uniknąć kolejnej niemieckiej obławy. Jest ich tylko garstka, są głodni, przemarznięci, żyją w ziemiankach i muszą ryzykować wyprawy do pobliskich miast po zapasy. Wydra jest w tej jednostce egzekutorem, jego zadaniem jest wykonywanie wyroków wydawanych przez podziemną organizację, która wskazuje na ludzi kolaborujących z nazistami. Wydra zabiera swoje ofiary na spacer do lasu, gdzie zabija ich na tyle daleko od obozu, żeby Niemcy nie odnaleźli drogi do obozu i żeby fetor rozkładających się zwłok nie docierał do partyzantów. To zadanie pozbawiło Wydrę wszelkich ludzkich uczuć, stał się maszyną do zabijania. Jego kolejnym celem jest ktoś, kogo zna, kierownik miejscowego młyna, Henryk Kondolewicz. Byli w tej samej klasie w szkole podstawowej, chociaż nigdy nie byli przyjaciółmi, jednak sytuacja staje się bardziej skomplikowana, ponieważ Kondolewicz jest świadomy dlaczego Wydra nagle odwiedza jego dom. Ale ta historia ma kolejne warstwy, które wyjaśniają powody, dla których wydano wyrok na Kondolewicza.

Polski film wojenny napisany i wyreżyserowany przez Marcina Krzyształowicza, syna partyzanta, który w czasie II wojny światowej walczył w Armii Krajowej. Film został opracowany jako hołd dla jego ojca i aby uchwycić atmosferę panującą w oddziałach partyzanckich podczas wojny w oparciu o wspomnienia weterana, ale niestety Obława zawiodła na obu kierunkach. Historia jest interesująca, wciągająca, obsada była w porządku, ale styl narracji, kiepsko napisane dialogi i słaba reżyseria sprawiły, że ta produkcja nie wykorzystała pełnego potencjału tej opowieści. Ogólnie pomysł był dobry, ale efekt końcowy nie jest najlepszy, a w dodatku ciągły potok wulgaryzmów i historycznych nieścisłości (wliczając w to niektóre z tychże wulgaryzmów) nie dały Obławie żadnych szans na odniesienie sukcesu.


Nasza ocena

6.4

Ocena filmu

7 / 10

Realizm

4 / 5

Wartość przygodowa

2 / 5

Dokładność historyczna

3 / 5Obława cały film


Obława cały film
Obława cały film


Obława wideo


Manhunt
Twórcy Obława

Marcin Krzysztalowicz filmy wojenne

Marcin Krzysztalowicz filmy wojenne


Obsada Obława

Marcin Dorocinski filmy wojenne

Maciej Stuhr filmy wojenne

Maciej Stuhr

jako Henryk Kondolewicz


Weronika Rosati filmy wojenne

Weronika Rosati

jako Pestka


Sonia Bohosiewicz filmy wojenne

Sonia Bohosiewicz

jako Hanna Kondolewicz


Bartosz Zukowski filmy wojenne

Bartosz Zukowski

jako Waniek


Andrzej Zielinski filmy wojenne

Witold Debicki filmy wojenne

Witold Debicki

jako Kondolewicz’s father


Dodaj komentarz


Wydarzenia w Obława

II wojna światowa (1936-1945)

Obława film wojenny © 2013-2024 Filmy Wojenne Info

war movies