Ocalić Jessikę Lynch film wojenny
Ocalić Jessikę Lynch film wojenny
menedżer piłkarski online

Ocalić Jessikę Lynch (2003, United States)

Kategorie: zasadzki piechota partyzanci siły specjalne walki w mieście

Saving Jessica Lynch

Reżyseria: Peter Markle


Czas: 95 minut

Języki: English

Ocalić Jessikę Lynch cały film wojenny
war movies info 2022-06-16 / 2023-03-11


Szeregowa Jessica Lynch, ranna w zasadzce, zostaje wzięta do niewoli przez Irakijczyków, ale siły amerykańskie przygotowują misję ratunkową.


Podczas wojny w Iraku amerykański konwój traci łączność i zjeżdża z wyznaczonej trasy. Wjeżdżają do miasta Nasirijja, gdzie zostają szybko zauważeni przez irackich partyzantów. Dowódca decyduje jednak jechać dalej i wkrótce zostają zaatakowani. Irakijczycy uzbrojeni w karabiny maszynowe i wyrzutnie RPG zaatakowali konwój zabijając dowódcę oraz kilku żołnierzy. Szeregowa Jessica Lynch została ranna w ataku i wraz z kilkoma innymi Amerykanami została wzięta do niewoli. Irakijczycy umieścili ją w szpitalu, gdzie została zauważona przez Mohammeda Al-Rehaief, prawnika, którego żona jest pielęgniarką w tym szpitalu. Postanowił pomóc Lynch i ryzykował swoje życie, aby siły amerykańskie dowiedziały się, gdzie ona jest.

Film oparty na prawdziwej historii Jessiki Lynch, która została wzięta do niewoli po bitwie o Nasirijję, a później uratowały ją siły specjalne. Została odznaczona medalem, ale od tego momentu jej historia dzielnej walki do ostatniego naboju i aktywnego udziału podczas misji ratunkowej były kwestionowane. Sama była zaskoczona, że media i urzędnicy próbowali zrobić z niej bohaterkę, ponieważ ona nie zrobiła żadnej z tych rzeczy, za którą została nagrodzona medalem. Jej broń zacięła się na początku zasadzki, więc nawet nie oddała ani jednego strzału.

Ten film był, podobnie jak w całej "oficjalnej" historii o Jessice Lynch, wykonany z zupełnie niewłaściwych powodów. Amerykańska propaganda chciała pokazać ludziom bohatera, powód do walki i wojny. Według złotej zasady "nie pozwól, by prawda stała na drodze dobrej historii" zrobili film o tym jak Lynch została schwytana i jak została uratowana. Jeśli chodzi o Ocalić Jessikę Lynch... Cóż, czasami ludzie mówią "z tej historii byłby świetny scenariusz na film" i ta propagandowa wersja wydarzeń zapewne nadawałaby się na takowy, ale prawdziwa historia jest delikatnie rzecz ujmując nie szczególnie ciekawa. Dlatego wymyślono film, który łączyłby obie wersje i... to rozczarowało całkowicie. Film wydaje się być zbyt długi, nie dzieje się dużo, trudno jest przejmować się losem bohaterów... Strata czasu i pieniędzy.


Nasza ocena

4.4

Ocena filmu

3 / 10

Realizm

3 / 5

Wartość przygodowa

2 / 5

Dokładność historyczna

3 / 5Twórcy Ocalić Jessikę Lynch

Peter Markle filmy wojenne

Peter Markle

reżyseria


John Fasano filmy wojenne

John Fasano

scenariuszObsada Ocalić Jessikę Lynch

Laura Regan filmy wojenne

Laura Regan

jako Pfc Jessica Lynch


Michael Rooker filmy wojenne

Michael Rooker

jako Colonel Curry


Nicholas Guilak filmy wojenne

Nicholas Guilak

jako Mohammed Al-Rehaief


Susan Pari filmy wojenne

Susan Pari

jako Iman Al-Rehaief


Denise Lee filmy wojenne

Denise Lee

jako Spc Shoshana Johnson


Brent Anderson filmy wojenne

Brent Anderson

jako Captain Troy King


Dodaj komentarz


Wydarzenia w Ocalić Jessikę Lynch

wojna w Iraku (2003-2011) bitwa pod Nasiriję (23 Mar 2003)

Ocalić Jessikę Lynch film wojenny © 2013-2023 Filmy Wojenne Info

war movies