Ostatni samuraj film wojenny
Ostatni samuraj film wojenny
menedżer piłkarski online

Ostatni samuraj (2003, United States)

Kategorie: piechota rycerze najemnicy

The Last Samurai

Reżyseria: Edward Zwick


Czas: 150 minut

Języki: English / Japanese

Ostatni samuraj cały film wojenny
war movies info 2022-08-01 / 2023-03-15


Weteran amerykańskiej wojen z Indianami dostaje ofertę pracy w Japonii, która właśnie przeprowadza modernizację swojej armii. Ranny w bitwie zostaje jeńcem samurajów, to doświadczenie zmieni jego poglądy na temat konfliktu i jego własnego życia.


Kapitan Nathan Algren, weteran wojen z Indianami, jest wrakiem człowieka - alkoholik zarabiający na życie jako żywa maskotka dla producenta broni, firmy Winchester - jeździ z jednego miejsca w drugiego i robi pokazy wyższości produktów Winchester nad konkurencją. Ale pewnego dnia jest po prostu zbyt pijany, żeby być w stanie wykonać pokaz i traci pracę. Akurat w najlepszym momencie dociera do niego nietypowa oferta pracy - japońska armia cesarska przechodzi właśnie modernizację, która obejmuje wprowadzenie do użycia broni palnej i artylerii. Zatrudniają zagranicznych doradców, by szkolili oddziały w nowoczesnej sztuce wojennej. Algren dostaje ofertę pracy w charakterze instruktora dla jednostki piechoty. Wraz z sierżantem Gantem i pułkownika Bagley robią wszystko, aby przekształcić niezgraną grupę mężczyzn w oddział bojowy, co jest trudne nie tylko ze względu na barierę językową, ale także zupełnie inną mentalność japońskich żołnierzy. Choć Algren jest temu przeciwny jego jednostka zostaje wysłana do walki z wrogiem - samurajami, którzy nadal korzystają z tradycyjnych broni: słynnych mieczy katana, pik i łuków. Pierwsze starcie z przeciwnikiem kończy się katastrofą - szarża wojowników rozpoczyna panikę wśród żołnierzy, Gant zostaj zabity, a Algren ranny. Samuraje nie zabijają go - ich przywódca Katsumoto nakazuje im zabrać go do obozu i opatrzyć rany. Jest ich więźniem, choć może swobodnie chodzić po obozie - osada znajduje się wysoko w górach, więc nie ma sposobu, żeby uciekł. To doświadczenie zmieni Algrena, jego podejście do życia i konfliktu w Japonii - gdy zauważa oddanie wojowników samodoskonaleniu zmienia swój stosunek do nich - wrogość zmienia się w ciekawość.

Amerykański film o epoce kulturowego i militarnego otwarcia japońskiego imperium na świat - po raz pierwszy od wieków postanowili złamać tradycję walk mieczami i dostosować się do zachodnich trendów w dziedzinie wojskowości. Weteran amerykańskiej wojny secesyjnej jest jednym z zagranicznych doradców zatrudnionych, aby dokonać tej transformacji, ale oczami odkrywamy, że nowy świat nie jest lepszy od tradycyjnego japońskiego podejścia. Przepisy kodeksu Bushido na pierwszy rzut oka wyglądały na przestarzałe i trudne do zaakceptowania we współczesnych czasach, ale Algren odkrywa, że ten świat miał swój porządek i sens. Niestety kodeks bushido i rzeczywistość życia samurajów są w filmie oparte bardziej na legendach i mitach, a nie rzeczywistości historycznej. Zdarzenia pokazane w Ostatnim samuraju są zbliżone do tego, jak mógł ten okres wyglądać, ale oczywiście same wydarzenia są fikcją. Ogólnie przyzwoity film, ale wycięcie z niego około godziny materiału niczego nie popsułoby w samej historii, a film zyskałby na dynamice.


Nasza ocena

5.2

Ocena filmu

5 / 10

Realizm

3 / 5

Wartość przygodowa

3 / 5

Dokładność historyczna

2 / 5Ostatni samuraj cały film


Ostatni samuraj cały film
Ostatni samuraj cały film


Twórcy Ostatni samuraj

Edward Zwick filmy wojenne

Edward Zwick

reżyseria


Edward Zwick filmy wojenne

Edward Zwick

scenariusz


John Logan filmy wojenne

John Logan

scenariusz


Marshall Herskovitz filmy wojenne


Obsada Ostatni samuraj

Tom Cruise filmy wojenne

Tom Cruise

jako Nathan Algren


Ken Watanabe filmy wojenne

Ken Watanabe

jako Katsumoto


Hiroyuki Sanada filmy wojenne

Koyuki Kato filmy wojenne

Koyuki Kato

jako Taka


Billy Connolly filmy wojenne

Billy Connolly

jako Sergeant Zebulon Gant


Tony Goldwyn filmy wojenne

Tony Goldwyn

jako Colonel Bagley


Timothy Spall filmy wojenne

Timothy Spall

jako Simon Graham


Masato Harada filmy wojenne

Masato Harada

jako Omura


Togo Igawa filmy wojenne

Togo Igawa

jako General Hasegawa


Shin Koyamada filmy wojenne

Shin Koyamada

jako Nobutada


Dodaj komentarz

Ostatni samuraj film wojenny © 2013-2023 Filmy Wojenne Info

war movies