Patriota film wojenny
Patriota film wojenny
menedżer piłkarski online

Patriota (2000, United States)

Kategorie: zasadzki kawaleria piechota partyzanci

The Patriot

Reżyseria: Roland Emmerich


Czas: 165 minut

Języki: English

Patriota cały film wojenny
war movies info 2022-06-07 / 2023-02-11


Po tym jak jego syn został zabity przez brytyjskiego oficer Benjamin Martin dołącza do lokalnej milicji i walczy o niepodległość Stanów Zjednoczonych.


Wdowiec Benjamin Martin, ojciec siedmiorga dzieci, w momencie wybuchu amerykańskiej rewolucji zostaje wezwany do Charleston, aby wziąć udział w głosowaniu w Zgromadzeniu Ogólnym Południowej Karoliny czy stan ten dołączy do walki z Brytyjczykami. Jako weteran wojny z Indianami i Francuzami (część wojny siedmioletniej) Martin jest przeciwny przystępowaniu do wojny, ale pomimo to jego nastarszy syn Gabriel dołącza do Armii Kontynentalnej i po bitwie, która miała miejsce w pobliżu ich rodzinnego domu wraca niegroźnie ranny.

Rano, kiedy Brytyjczycy przybyli na farmę Martinów Brytyjski pułkownik William Tavington rozkazał zastrzelenie wszystkich napotkanych rannych Amerykanów, a wśród nich także Gabriela Martina, który był gońcem. Benjamin Martin błaga o życie swojego syna, ale Tavington jest niewzruszony. Kiedy żołnierze zamiarzają powiesić Gabriela jego młodszy brat Thomas stara się mu pomóc i zostaje zastrzelony przez Tavingtona. Potem pułkownik nakazuje spalić całą farmę. Benjamin Martin wraz z młodszymi synami przygotowuje zasadzkę w lesie, mając nadzieję uratować Gabriela eskortowanego do pobliskiego miasta, gdzie ma się odbyć jego egzekucja. Po odbicu syna Martin dołącza do lokalnej milicji i walczyć Brytyjczykami w wojnie partyzanckiej.

Ten film wojenny to kolejny przykład "podkręcania" historii przez amerykańskie kino - tym razem otrzymujemy Braveheart w realiach amerykańskiej rewolucji i nie tylko dlatego, że Mel Gibson grał główne role w obu. Scenografia, kostiumy, realia - wszystko było konsultowane z historykami, aby zachować jak największy realizm obrazu. Szkoda tylko, że nie skonsultowali z kimś samej fabuły, która jest tak nierealna i oderwana od rzeczywistości, że miejscami trudno się to ogląda. Na początek brytyjskich okrucieństwa w czasie rewolucji, które są przedstawione w filmie są bardzo wyolbrzymione w porównaniu do przekazów historycznych. Idąc dalej zachowanie wszystkich brytyjskich żołnierzy w filmie jest delikatnie rzecz ujmująć idiotyczne - chociażby w trakcie zasadzki w lesie 10-letni synowie Martina strzelają znacznie lepiej niż zawodowi brytyjscy żołnierze. Warto też wspomnieć mało udane dialogi, jak chociażby "zabiję cię przed końcem tej wojny", które jest nieco zmienioną wersją "I’ll be back" bez obcego akcentu.

Ogólnie to było planowane jako coś pomiędzy filmem przygodowym i historycznym, i do pewnego momentu nawet dobrze się to sprawdzało, ale niektóre ze scen tak daleko oderwały się od rzeczywistości (jak wymiana więźniów), a niektóre dialogi i postacie są tak banalne, że trudno jest je oglądać. A co gorsza, tak jak w przypadku innych amerykańskich filmów o wydźwięku patriotycznym, twórcy są najwyraźniej przekonani, że długość filmu oznacza większą jego wagę, więc historia, która wypełniłaby góra 2 godziny została rozciągnięta do 3 godzin...


Nasza ocena

6.0

Ocena filmu

5 / 10

Realizm

4 / 5

Wartość przygodowa

3 / 5

Dokładność historyczna

3 / 5Patriota cały film


Patriota cały film
Patriota cały film


Twórcy Patriota

Roland Emmerich filmy wojenne

Roland Emmerich

reżyseria


Robert Rodat filmy wojenne

Robert Rodat

scenariuszObsada Patriota

Mel Gibson filmy wojenne

Mel Gibson

jako Benjamin Martin


Jason Isaacs filmy wojenne

Jason Isaacs

jako Colonel Tavington


Heath Ledger filmy wojenne

Heath Ledger

jako Gabriel Martin


Chris Cooper filmy wojenne

Chris Cooper

jako Colonel Burwell


Tcheky Karyo filmy wojenne

Tcheky Karyo

jako Jean Villeneuve


Rene Auberjonois filmy wojenne

Rene Auberjonois

jako Reverend Oliver


Joely Richardson filmy wojenne

Joely Richardson

jako Charlotte Selton


Tom Wilkinson filmy wojenne

Tom Wilkinson

jako General Cornwallis


Dodaj komentarz


Wydarzenia w Patriota

amerykańska wojna o niepodległość (1775-1783) bitwa o Camden (16 Aug 1780) oblężenie Yorktown (28 Sep 1781)

Patriota film wojenny © 2013-2023 Filmy Wojenne Info

war movies