Pianista film wojenny
Pianista film wojenny
menedżer piłkarski online

Pianista (2002, Poland)

Oryginalny / alternatywny tytuł: Pianista

Kategorie: ruch oporu

The Pianist

Reżyseria: Roman Polanski


Czas: 150 minut

Języki: English

Pianista cały film wojenny
war movies info 2022-06-07 / 2023-02-20


Utalentowany pianista Władysław Szpilman zostaje uratowany przed trafieniem do obozy koncentracyjnego, ale aby przetrwać w okupowanej Warszawie musi polegać na innych ludziach.


Władysław Szpilman, utalentowany młody pianista, był w trakcie nagrywanie utworów Chopina dla Polskiego Radia, gdy wojska niemieckie rozpoczęły atak na Warszawę. Podczas okupacji w 1939 Szpilman i jego rodzina, podobnie jak inni Żydzi mieszkający w Polsce, zostali zmuszeni do oddania niemal wszystkich kosztowności, noszenia znaków na ubraniach i Niemcy wykorzystywali każdą okazję do upokarzania ich. W tym czasie rodzina Szpilmanów nauczyła się jak radzić sobie w tych trudnych czasach, ale najgorsze było jeszcze przed nimi. Wkrótce Niemcy postanowili przenieść wszystkich Żydów do jednej części miasta, oddzieleni od reszty społeczeństwa od tej pory Żydzi mieli ograniczone możliwości poruszania się poza terenem getta. Z czasem Niemcy przeszli do ostatecznego rozwiązania i zaczęli aresztować Żydów, a później wysyłać ich do obozów koncentracyjnych. W ostatniej chwili Szpilman został ocalony od trafienia do takiego transportu przez swojego znajomego, ale od tego momentu był oddzielony od rodziny i tylko z pomocą ruchu oporu próbował przetrwać w ukryciu na terenie okupowanego miasta.

Biografia słynnego pianisty Władysława Szpilman, który znalazł się w pułapce, po tym jak jego rodzina została wysłana do obozu koncentracyjnego. Nauczył się żyć zamknięty w mieszkaniach, utrzymując przez cały czas ciszę i trzymając się z dala od okien. Wszystko, co mógł zrobić, to liczyć na innych ludzi, że pomogą mu dostarczając jedzenie i będzie mógł przeżyć kolejny dzień. Bardzo poruszający dramat, choć wszystkie wydarzenia są pokazywane z punktu widzenia samego Szpilmana, a co za tym idzie Powstanie w getcie warszawskim oraz powstanie Warszawskie zostały pokazane jedynie przez pryzmat tego, co mógł widzieć Szpilman, czyli niewiele.


Nasza ocena

6.8

Ocena filmu

6 / 10

Realizm

4 / 5

Wartość przygodowa

2 / 5

Dokładność historyczna

5 / 5Pianista cały film


Pianista cały film
Pianista cały film


Twórcy Pianista

Roman Polanski filmy wojenne

Roman Polanski

reżyseria


Ronald Harwood filmy wojenne

Ronald Harwood

scenariusz


Wladyslaw Szpilman filmy wojenne


Obsada Pianista

Adrien Brody filmy wojenne

Adrien Brody

jako Wladyslaw Szpilman


Emilia Fox filmy wojenne

Emilia Fox

jako Dorota


Edward Finlay filmy wojenne

Edward Finlay

jako Father


Maureen Lipman filmy wojenne

Maureen Lipman

jako Mother


Ed Stoppard filmy wojenne

Ed Stoppard

jako Henryk


Thomas Kretschmann filmy wojenne

Thomas Kretschmann

jako Captain Wilm Hosenfeld


Dodaj komentarz


Wydarzenia w Pianista

II wojna światowa (1936-1945) inwazja na Polskę (1 Sep 1939) Powstanie Warszawskie (1 Aug 1944)

Pianista film wojenny © 2013-2023 Filmy Wojenne Info

war movies