Podzielony kontynent (2012, Sweden)
Oryginalny / alternatywny tytuÅ‚: En fiende att dö för

Oryginalny / alternatywny tytuÅ‚: En fiende att dö för
Międzynarodowa wyprawa naukowa na archipelag Svalbard otrzymuje informację o niemieckiej inwazji na Polskę. Pomiędzy znajdującymi się na pokładzie Niemcami a resztą załogi narasta napięcie, zwłaszcza po tym, jak docierają rozkazy z Berlina.
W sierpniu 1939 roku niemiecka ekspedycja naukowa na arktyczny archipelag Svalbard zamierza udowodnić teorię Alfreda Wegenera, że wszystkie kontynenty w przeszłości tworzyły jeden olbrzymi superkontynent, który nazwał Pangea. Friedrich, szef ekspedycji, jest bardzo podekscytowany, ponieważ do niemieckich naukowców dołączą ich koledzy ze Szwecji i Wielkiej Brytanii. Kiedy ich statek dociera do rejonu Svalbardu z Berlina docierają ponury wieści - Niemcy właśnie zaatakowały Polskę. Friedrich robi, co może, aby podtrzymać dobry nastrój wśród naukowców i apeluje do nich aby polityczna zawierucha w Europie nie wpłynęła na ich pracę. Ale wkrótce kolejna wiadomość niszczy delikatną równowagę pomiędzy Niemcami a resztą załogi - Wielka Brytania i Francja właśnie wypowiedziały wojnę Niemcom i wydaje się, że ich wyprawa zostanie wkrótce zakończona. Friedrich znajduje się pod szczególnie dużą presją - musi poinformować swoją asystentkę Leni, że jej brat został właśnie aresztowany przez gestapo, a także dowiedział się, że ich statek został właśnie przeniesiony pod rozkazy Kriegsmarine, aby pomóc w delikatnej operacji na północnym Atlantyku. Co gorsze odkrywa, że jeden z członków załogi zachowywał swoją prawdziwą tożsamość w tajemnicy.
Szwedzki film (we współpracy z niemieckimi firmami) opowiada dramat na pokładzie statku badawczego, gdy rozpoczęła się II wojna światowa w Europie - naukowcy muszą szybko dostosować się do nowej sytuacji i stawić czoła rzeczywistości, że od tego momentu są wrogami. Chociaż koncepcja filmu była całkiem dobra i miała potencjał do stworzenia interesującej historii drobne detale spowodowały, że całość nie wypaliła. Przede wszystkim wielonarodowa niemiecka ekspedycja nie odbyłaby się w przededniu II wojny światowej - z oczywistych względów Niemcy nie wysyłaliby statku, który byłby przydatny dla Kriegsmarine w podróży, zwłaszcza z obcokrajowcami na pokładzie (w tym z obywatelem Wielkiej Brytanii). Drugi szczegół - załoga składała się z kilku Rosjan, a w kilku scenach wspomniane jest, że mają oni krewnych w Polsce, co szczerze mówiąc jest dziwacznym pomysłem (w tamtym okresie Rosjanie nie emigrowali do Polski). Inną rzeczą jest to, że w pewnym momencie wspomniane jest, że radiooperator miał przekazywać informacje polskim partyzantom, co jest zupełnie niedorzeczne. Przede wszystkim we wrześniu 1939 roku polska armia wciąż broniła kraju, więc nie było jeszcze żadnych partyzantów, rosyjski operator radiowy nie miałby możliwości nawiązania kontaktu z polskimi partyzantami (skąd miałby mieć do nich namiary?), pomijając to, że nie byłby zainteresowany w przekazywaniu informacji do polskich partyzantów (ponieważ Związek Radziecki również najechał Polskę we wrześniu 1939 roku), nie wspominając nawet, że statek badawczy koło Svalbardu nie byłby dla partyzantów cennym źródłem danych podczas trwającej niemieckiej inwazji.
Podzielony kontynent to był ciekawy projekt, który pokazywał jak nastroje mogą się gwałtownie zmienić nawet wśród współpracowników, którzy starają się skoncentrować na swoich celach zawodowych. Film był dobrym pomysłem, który mógł zaowocować interesującym thrillerem, ale twórca nie poradził sobie z zadbaniem o szczegóły i cała historia ogólnie zawiodła mimo ciekawego początku.
Nasza ocena
4.8
Ocena filmu
5 / 10
Realizm
3 / 5
Wartość przygodowa
3 / 5
Dokładność historyczna
1 / 5
An Enemy to Die For
Podzielony kontynent film wojenny © 2013-2023 Filmy Wojenne Info
war movies