Podzielony kontynent film wojenny
Podzielony kontynent film wojenny
menedżer piłkarski online

Podzielony kontynent (2012, Sweden)

Oryginalny / alternatywny tytuł: En fiende att d fr

Kategorie: zima szpiedzy

An Enemy to Die For

Reżyseria: Peter Dalle


Czas: 105 minut

Języki: Swedish / German / English

Podzielony kontynent cały film wojenny
war movies info 2022-05-06 / 2023-02-05


Międzynarodowa wyprawa naukowa na archipelag Svalbard otrzymuje informację o niemieckiej inwazji na Polskę. Pomiędzy znajdującymi się na pokładzie Niemcami a resztą załogi narasta napięcie, zwłaszcza po tym, jak docierają rozkazy z Berlina.


W sierpniu 1939 roku niemiecka ekspedycja naukowa na arktyczny archipelag Svalbard zamierza udowodnić teorię Alfreda Wegenera, że wszystkie kontynenty w przeszłości tworzyły jeden olbrzymi superkontynent, który nazwał Pangea. Friedrich, szef ekspedycji, jest bardzo podekscytowany, ponieważ do niemieckich naukowców dołączą ich koledzy ze Szwecji i Wielkiej Brytanii. Kiedy ich statek dociera do rejonu Svalbardu z Berlina docierają ponury wieści - Niemcy właśnie zaatakowały Polskę. Friedrich robi, co może, aby podtrzymać dobry nastrój wśród naukowców i apeluje do nich aby polityczna zawierucha w Europie nie wpłynęła na ich pracę. Ale wkrótce kolejna wiadomość niszczy delikatną równowagę pomiędzy Niemcami a resztą załogi - Wielka Brytania i Francja właśnie wypowiedziały wojnę Niemcom i wydaje się, że ich wyprawa zostanie wkrótce zakończona. Friedrich znajduje się pod szczególnie dużą presją - musi poinformować swoją asystentkę Leni, że jej brat został właśnie aresztowany przez gestapo, a także dowiedział się, że ich statek został właśnie przeniesiony pod rozkazy Kriegsmarine, aby pomóc w delikatnej operacji na północnym Atlantyku. Co gorsze odkrywa, że ​​jeden z członków załogi zachowywał swoją prawdziwą tożsamość w tajemnicy.

Szwedzki film (we współpracy z niemieckimi firmami) opowiada dramat na pokładzie statku badawczego, gdy rozpoczęła się II wojna światowa w Europie - naukowcy muszą szybko dostosować się do nowej sytuacji i stawić czoła rzeczywistości, że od tego momentu są wrogami. Chociaż koncepcja filmu była całkiem dobra i miała potencjał do stworzenia interesującej historii drobne detale spowodowały, że całość nie wypaliła. Przede wszystkim wielonarodowa niemiecka ekspedycja nie odbyłaby się w przededniu II wojny światowej - z oczywistych względów Niemcy nie wysyłaliby statku, który byłby przydatny dla Kriegsmarine w podróży, zwłaszcza z obcokrajowcami na pokładzie (w tym z obywatelem Wielkiej Brytanii). Drugi szczegół - załoga składała się z kilku Rosjan, a w kilku scenach wspomniane jest, że mają oni krewnych w Polsce, co szczerze mówiąc jest dziwacznym pomysłem (w tamtym okresie Rosjanie nie emigrowali do Polski). Inną rzeczą jest to, że w pewnym momencie wspomniane jest, że radiooperator miał przekazywać informacje polskim partyzantom, co jest zupełnie niedorzeczne. Przede wszystkim we wrześniu 1939 roku polska armia wciąż broniła kraju, więc nie było jeszcze żadnych partyzantów, rosyjski operator radiowy nie miałby możliwości nawiązania kontaktu z polskimi partyzantami (skąd miałby mieć do nich namiary?), pomijając to, że nie byłby zainteresowany w przekazywaniu informacji do polskich partyzantów (ponieważ Związek Radziecki również najechał Polskę we wrześniu 1939 roku), nie wspominając nawet, że statek badawczy koło Svalbardu nie byłby dla partyzantów cennym źródłem danych podczas trwającej niemieckiej inwazji.

Podzielony kontynent to był ciekawy projekt, który pokazywał jak nastroje mogą się gwałtownie zmienić nawet wśród współpracowników, którzy starają się skoncentrować na swoich celach zawodowych. Film był dobrym pomysłem, który mógł zaowocować interesującym thrillerem, ale twórca nie poradził sobie z zadbaniem o szczegóły i cała historia ogólnie zawiodła mimo ciekawego początku.


Nasza ocena

4.8

Ocena filmu

5 / 10

Realizm

3 / 5

Wartość przygodowa

3 / 5

Dokładność historyczna

1 / 5Podzielony kontynent cały film


Podzielony kontynent cały film
Podzielony kontynent cały film


Podzielony kontynent wideo


An Enemy to Die For
Twórcy Podzielony kontynent

Peter Dalle filmy wojenne

Peter Dalle

reżyseria


Peter Dalle filmy wojenne

Peter Dalle

scenariuszObsada Podzielony kontynent

Tom Burke filmy wojenne

Tom Burke

jako Terrence


Jeanette Hain filmy wojenne

Jeanette Hain

jako Leni


Richard Ulfsater filmy wojenne

Richard Ulfsater

jako Gustav


Axel Prahl filmy wojenne

Axel Prahl

jako Friedrich


Allan Corduner filmy wojenne

Allan Corduner

jako Martin


Sven Nordin filmy wojenne

Sven Nordin

jako ship captain


Dodaj komentarz

Podzielony kontynent film wojenny © 2013-2023 Filmy Wojenne Info

war movies