Przyczółek (1954, United States)
Kategorie: zasadzki piechota dżungla zwiad ruch oporu
BeachheadReżyseria: Stuart Heisler
Czas: 90 minut
Języki: English

Kategorie: zasadzki piechota dżungla zwiad ruch oporu
BeachheadReżyseria: Stuart Heisler
Języki: English
Mały oddział marines wyrusza na misję za liniami wroga - mają sprawdzić czy planowanie lądowanie na wyspie Bougainville ma szanse powodzenia.
W 1943 roku, kiedy marines przygotowywali się do lądowania na wyspie Bougainville, mały oddział otrzymał rozkaz wykonania misji za liniami wroga. Francuski plantator Bouchard przekazał Aliantom informacje dotyczące bezpiecznego korytarza przez japońskie pola minowe i sierżant Fletcher wraz z trójką żołnierzy zostaje wyznaczony do odnalezienia Boucharda, zweryfikowania jego poprzedniej wiadomości i przekazania raportu do bazy. Ale Fletcher nie cieszy się zaufaniem swoich ludzi, zwłaszcza po tym jak stracił na Guadalcanal cały pluton, a taki brak zaufania w misji za liniami wroga może być zabójczy.
Amerykański film wojenny z Tonym Curtisem w dosyć nietypowej dla niego roli młodego amerykańskiego żołnierza Marines. Film oparty jest na powieści Richarda G. Hublera I’ve Got Mine. Hubler był weteranem II wojny światowej na Pacyfiku i wykorzystał swoje doświadczenia jako inspirację dla tej powieści, chociaż trudno jest określić czy któregokolwiek ze zdarzeń przedstawionych w filmie rzeczywiście miało miejsce. Sama fabuła jest dość prosta i, ze względu na brak wsparcia produkcji przez Marines, nie była wielkim sukcesem. Z jednej strony jest to dość ciekawa fabuła o misji za liniami wroga, ale z drugiej strony wydaje się rozgrywać na bezludnej wyspie i zachowanie japońskich żołnierzy jest delikatnie rzecz ujmując mało rozsądne. Ponadto wygląda na to, że budżet był bardzo ograniczony, np. podczas ataku na japoński czołg widzimy tylko samą wieżyczkę, albo w scenach walki rzadko można zobaczyć jednocześnie więcej niż kilku żołnierzy.
Dosyć ciekawa jest też przyczyna, dla której US Marines postanowili nie wspierać tego projektu, pomimo iż ukazuje on ich w jak najlepszym świetle. Podjęto taką decyzję ze względu na... i tutaj trzeba nieco uchylić rąbka ze szczegółów opowieści: dwóch spośród czterech marines biorących udział w misji ginie. To oznaczałoby straty na poziomie 50%, co byłoby niedopuszczalną ujmą na wizerunku marines, zwłaszcza, że przygotowywali się do kolejnego naboru. Ale mówimy tutaj o logice armii, które nie musi mieć wiele wspólnego z logiką powszechnie używaną.
Ogólnie film mógł być lepszy gdyby popracowano bardziej przy szczegółach - fabuła była ciekawa, ale realizacja filmu, to już zupełnie inna sprawa. Oglądając ten film ma się wrażenie, że czegoś w nim brakuje - może ograniczenia budżetowe tak wpłynęły na ostateczną postać, może scenariusz został źle dopasowany do możliwości, może pojawiające się wątki romantyczne są kompletnie wymuszone i trudne do zrozumienia, ale ostatecznie jest to tylko kolejny film wojenny, który nie zawiera niczego, czego nie można znaleźć w innych amerykańskich filmach wojennych.
Nasza ocena
5.6
Ocena filmu
6 / 10
Realizm
3 / 5
Wartość przygodowa
3 / 5
Dokładność historyczna
2 / 5
Przyczółek film wojenny © 2013-2023 Filmy Wojenne Info
war movies