Ścieżki chwały film wojenny
Ścieżki chwały film wojenny
menedżer piłkarski online

Ścieżki chwały (1957, United States)

Kategorie: artyleria dramat sądowy piechota zwiad okopy

Paths of Glory

Reżyseria: Stanley Kubrick


Czas: 85 minut

Języki: English

Ścieżki chwały cały film wojenny
war movies info 2022-06-13 / 2023-03-09


Po nieudanym ataku francuskie dowództwo skazuje losowo wyznaczonych żołnierzy na śmierć jako przykład dla pozostałych czym może się skończyć tchórzostwo.


Francuscy generałowie planują dokonać kolejnego natarcia chcąc przejąć wzgórze Anthill. Zakładają, że główne siły pułkownika Daxa poniosą duże straty, ale nadal sądzą że cel jest tego wart. Podczas nieudanego ataku kompania B nie opuszcza nawet okopów, więc jeden z generałów rozkazuje ostrzelać ich pozycję. Gdy kapitan odmawi wykonania rozkazu, a pułkownik Dax nie widzi sensu w kontunuowaniu ataku generał żąda rozstrzelania 100 żołnierzy aby dać pozostałym przykład jak się kończy tchórzostwo. W końcu zgadza się na egzekucję tylko 3 ludzi. Pułkownik Dax postanawia bronić ludzi, którzy zostali wybrani do rozstrzelania.

Film pokazuje degradację wszelkich wartości w czasie wojny, w tym ludzkiego życia, uczciwości, przyzwoitości i sprawiedliwości. Oficerowie traktują bitwy jak grę i kierowani całkowicie bezdusznym poczuciem obowiązku powodują że wróg staje się zbędny.

Bardzo dobry film oparty na prawdziwych wydarzeniach z I wojny światowej, z typowym przedstawieniem wojny jako miejsca, w którym wszystkie wartości ludzkie są dawno zapomniane.


Nasza ocena

7.2

Ocena filmu

8 / 10

Realizm

4 / 5

Wartość przygodowa

2 / 5

Dokładność historyczna

4 / 5



Ścieżki chwały cały film


Ścieżki chwały cały film


Twórcy Ścieżki chwały

Stanley Kubrick filmy wojenne

Stanley Kubrick

reżyseria


Stanley Kubrick filmy wojenne

Stanley Kubrick

scenariusz


Humphrey Cobb filmy wojenne

Humphrey Cobb

scenariusz


Jim Thompson filmy wojenne

Jim Thompson

scenariusz


Calder Willingham filmy wojenne