Sól ziemi czarnej (1970, Poland)
Oryginalny / alternatywny tytuł: Sól ziemi czarnej
Kategorie: partyzanci ruch oporu walki w mieście piechota
The Taste of the Black EarthReżyseria: Kazimierz Kutz
Czas: 100 minut
Języki: Polish / German
Oryginalny / alternatywny tytuł: Sól ziemi czarnej
Kategorie: partyzanci ruch oporu walki w mieście piechota
The Taste of the Black EarthReżyseria: Kazimierz Kutz
Języki: Polish / German
W czasie drugiego powstania śląskiego w roku 1920 siedmiu braci Basista dołącza do powstańców, żeby stawić czoło niemieckim siłom przygotowującym się do szturmu na górnicze tereny.
Gabriel Basista, najmłodszy z siedmiu braci, chce dołączyć do oddziałów przygotowujących się do powstania przeciw niemieckim siłom na Śląsku. Ojciec rodziny wyraża zgodę na to, aby jego synowie wzięli udział w walkach wierząc, że może to doprowadzić do powrotu Śląska do Polski. Erwin Maliniok zostaje dowódcą lokalnego oddziału i przygotowuje osiedle górnicze do spodziewanego ataku. Niemcy przysyłają wojsko do stłumienia buntu, ale Ślązacy dobrze przygotowali się do obrony - poza okopami i stanowiskami dla strzelców przygotowali także broń, która ma poradzić sobie z najpoważniejszymi zagrożeniamia - działami oraz wozem opancerzonym. Powstańcy odpierają kolejne ataki, ale ich linie obrony coraz bardziej zbliżają się do rodzinnego domu Basistów.
Film Kazimierza Kutza, który specjalizował się historiach związanych ze Śląskiem i tutaj jest nie inaczej - przedstawia drugie powstanie śląskie przez pryzmat jednej z górniczych rodzin, ale robi to nie na zasadzie typowego dla niego realizmu, lecz postawił bardziej na alegorie prawdziwych wydarzeń i niemal baśniowy wymiar historii. Z jednej strony jest to pokazanie śląskiej kultury i początku walk, ale z czasem coraz więcej elementów ma wymiar czysto symboliczny.
Nie jest to typowy film wojenny, przedstawia co prawda walki w mieście, gdzie powstańcy stawiają czoła niemieckiej armii, ale część scen pokazuje wewnętrzne przemiany głównego bohatera, otoczkę i atmosferę powstania bardziej niż faktyczne wydarzenia.
Nasza ocena
4.8
Ocena filmu
5 / 10
Realizm
3 / 5
Wartość przygodowa
2 / 5
Dokładność historyczna
2 / 5
Kazimierz Kutz
reżyseria
Kazimierz Kutz
scenariusz
Olgierd Lukaszewicz
jako Gabriel Basista
Jan Englert
jako Erwin Maliniok
Jerzy Binczycki
jako Bernard Basista
Jerzy Cnota
jako Euzebin Basista
Izabella Kozlowska
jako nurse
Daniel Olbrychski
jako Lieutenant Stefan Sowinski
Wieslaw Dymny
jako Franek Basista
Sól ziemi czarnej film wojenny © 2013-2024 Filmy Wojenne Info
war movies menedżer koszykówki online weterynarz warszawa ursus detektyw grodzisk mazowiecki