Theeb film wojenny
Theeb film wojenny
menedżer piłkarski online

Theeb (2014, Jordan)

Oryginalny / alternatywny tytuł: Wolf

Kategorie: pustynia

Theeb

Reżyseria: Naji Abu Nowar


Czas: 100 minut

Języki: Arabic

Theeb cały film wojenny
war movies info 2022-05-27 / 2023-03-08


Młody Beduin Theeb dołącza do swojego brata, który jest przewodnikiem dla brytyjskiego oficera podróżującego przez pustynie Ottomańskiego Imperium.


W pustynnej prowincji Hijaz na zachodzie Półwyspu Arabskiego rozgrywająca się na świecie I wojna światowa nie odcisnęła jeszcze swojego piętna - beduińskie plemiona żyją nadal tak, jak żyły przed setkami lat. Jedyne, co się zmieniło, to pojawienie się kolei, która pozbawiła ich jednego ze źródeł dochodów, czyli pieniędzy za prowadzenie przez pustynię pielgrzymów zmierzających do Mekki. Młody chłopiec o imieniu Theeb jest już na tyle dorosły, że jego starszy brat Hussein uczy go posługiwania się strzelbą i życia na pustyni. Pojawienie się dwójki obcych staje się sensancją wśród Beduinów, zwłaszcza, że jeden z nich jest biały, brytyjski oficer o imieniu Edward. Anglik i jego przewodnik szukają kogoś, kto mógłby poprowadzić ich Szlakiem Królów do rzymskiej studni. Hussein zgadza się wziąć udział w ich wyprawie, ale wkrótce po wyruszeniu odkrywają, że Theeb bez zgody brata podróżuje ich śladem. Hussein jest zły, bo wie jak bardzo niebezpieczna może być ta podróż - Anglik podróżuje z tajemniczą skrzynką, której nikomu nie pozwala dotykać, a która jest częścią jego misji. On także wolałby, żeby Theeb nie towarzyszył im, ale nie chcąc tracić czasu ostatecznie zgadza się, żeby chłopiec do nich dołączył. Kiedy docierają do rzymskiej studni wpadają w zasadzkę...

Film prezentuje I wojnę światową na obrzeżach samego konfliktu - wśród pustyń i gór Półwyspu Arabskiego, który w tym czasie był częścią Imperium Ottomańskiego. Ale sama wojna odgrywa tutaj zupełnie drugo- albo nawet trzecioplanową rolę, jest to film o przetrwaniu na pustyni, gdzie trzeba rozważyć każdy krok i dobrze przemyśleć kwestię komu można zaufać. Młody Theeb wyrusza razem z bratem na pustnię, ale wkrótce będzie musiał szybko dorosnąć i stawić czoła okrutnemu światu. Pomijając dosyć powolne tempo samej opowieści jest to całkiem ciekawy film, chociaż mało znany.


Nasza ocena

6.0

Ocena filmu

7 / 10

Realizm

4 / 5

Wartość przygodowa

3 / 5

Dokładność historyczna

1 / 5Theeb cały film


Theeb cały film
Theeb cały film
Theeb cały film


Twórcy Theeb

Naji Abu Nowar filmy wojenne

Naji Abu Nowar

reżyseria


Naji Abu Nowar filmy wojenne

Naji Abu Nowar

scenariusz


Bassel Ghandour filmy wojenne

Bassel Ghandour

scenariuszObsada Theeb

Jacir Eid Al-Hwietat filmy wojenne

Hussein Salameh Al-Sweilhiyeen filmy wojenne

Hassan Mutlag Al-Maraiyeh filmy wojenne

Hassan Mutlag Al-Maraiyeh

jako The Stranger


Jack Fox filmy wojenne

Jack Fox

jako Edward


Dodaj komentarz


Wydarzenia w Theeb

I wojna światowa (1914-1918)

Theeb film wojenny © 2013-2023 Filmy Wojenne Info

war movies