Wojna Charliego Wilsona film wojenny
Wojna Charliego Wilsona film wojenny
menedżer piłkarski online

Wojna Charliego Wilsona (2007, United States)

Kategorie: pustynia polityka

Charlie Wilson’s War

Reżyseria: Mike Nichols


Czas: 100 minut

Języki: English

Wojna Charliego Wilsona cały film wojenny
war movies info 2022-03-22 / 2023-01-10


Młody polityk z Teksasu bardziej jest zainteresowany rozrywkami niż obronnością kraju. Ale jego podejście zmienia się, kiedy widzi jak wygląda walka Afgańczyków z sowiecką inwazją.


Charlie Wilson, młody amerykański polityk z Teksasu, korzysta ze wszystkiego, co oferuje mu jego pozycja w Izbie Reprezentantów, a przede wszystkim nie pozwala, żeby obowiązki służbowe przeszkadzały mu w całonocnych imprezach. Jako członek wielu komisji Kongresu z zakresu obronności ma do czynienia z wieloma tajnymi informacjami, ale dopiero z telewizji dowiaduje się o trudnej walce afgańskich bojowników po tym jak ich kraj został zajęty przez ZSRR. Wilson wykorzystuje swoje wpływy, aby podwoić budżet na tajne amerykańskie operacje w Afganistanie, jak dostarczanie nowoczesnej broni i szkolenie bojowników. Wkrótce dostaje szansę odwiedzenia sąsiedniego Pakistanu i dowiaduje się, jak naprawdę bezwartościowa jest obecna amerykańska pomoc dla afgańskich bojowników - z budżetem,zaledwie 5 milionów dolarów amerykańscy doradcy nie są w stanie zapewnić mudżahedinom odpowiedniego wyposażenia. Wilson odwiedza jeden z obozów dla uchodźców w Pakistanie, a wizyta ta zmienia jego pogląd na cały konflikt. Spotyka się z lokalnym przedstawicielem CIA i rozpoczyna swoją kampanię zmierzającą do nie bezpośredniej konfrontacji z Sowietami w Afganistanie.

Film oparty na prawdziwych wydarzeniach opowiada o staraniach politka z Teksasu Charliego Wilsona, który miał duży udział we wspieraniu afgańskich bojowników w walce z sowieckimi najeźdźcami, w tym dostarczanie rakiet przeciwlotniczych Stinger, które w końcu dały mudżahedinom możliwość walki z siejącymi spustoszenie radzieckimi Mi-24. Mimo, że film przedstawia prawdziwe wydarzenia niektóre elementy zostały nieco zmienione i niestety w ostatecznej wersji część oryginalnego tekstu została pominięta, głownie wątek ukazujący związek wspierania mudżahedinów (którzy później przekształcili się w islamskich fanatyków) i ataki na World Trade Center został całkowicie pominięty. Więc znowu mamy tu historię dzielnych Amerykanów, którzy przechytrzyli Sowietów, ale część tej opowieści, w której rzeczy wymknęły się spod kontroli i doprowadziły do chaosu, który nadal trwa, została (co za niespodzianka) pominięta.


Nasza ocena

6.0

Ocena filmu

6 / 10

Realizm

4 / 5

Wartość przygodowa

1 / 5

Dokładność historyczna

4 / 5Wojna Charliego Wilsona cały film


Wojna Charliego Wilsona cały film
Wojna Charliego Wilsona cały film


Twórcy Wojna Charliego Wilsona

Mike Nichols filmy wojenne

Mike Nichols

reżyseria


Aaron Sorkin filmy wojenne

Aaron Sorkin

scenariusz


George Crile filmy wojenne

George Crile

scenariuszObsada Wojna Charliego Wilsona

Tom Hanks filmy wojenne

Tom Hanks

jako Charlie Wilson


Amy Adams filmy wojenne

Amy Adams

jako Bonnie Bach


Julia Roberts filmy wojenne

Julia Roberts

jako Joanne Herring


Philip Seymour Hoffman filmy wojenne

Philip Seymour Hoffman

jako Gust Avrakotos


Emily Blunt filmy wojenne

Emily Blunt

jako Jane Liddle


Peter Gerety filmy wojenne

Peter Gerety

jako Larry Liddle


Brian Markinson filmy wojenne

Brian Markinson

jako Paul Brown


Om Puri filmy wojenne

Om Puri

jako President Zia


Dodaj komentarz


Wydarzenia w Wojna Charliego Wilsona

Radziecka inwazja na Afganistan (1979-1989)

Wojna Charliego Wilsona film wojenny © 2013-2023 Filmy Wojenne Info

war movies