Złoty pociąg film wojenny
Złoty pociąg film wojenny
menedżer piłkarski online

Złoty pociąg (1986, Romania)

Oryginalny / alternatywny tytuł: Zoty pocig

Kategorie: zasadzki polityka szpiedzy

The Golden Train

Reżyseria: Bohdan Poreba


Czas: 160 minut

Języki: Polish / Romanian / French / German

Złoty pociąg cały film wojenny
war movies info 2022-08-14 / 2023-02-22


Podczas inwazji niemieckiej w 1939 roku polski rząd starał się ewakuować rezerwy złota do Wielkiej Brytanii poprzez Rumunię, co byłoby wystarczająco trudne nawet bez ciągłych ataków niemieckich dywersantów.


Podczas niemieckiej inwazji w 1939 roku polski rząd przygotowuje ewakuację do neutralnej Rumunii, w nadziei na przedostanie się do sojuszniczej Wielkiej Brytanii. Major polskiego wywiadu Marian Bobruk otrzymuje zadanie przygotowania transportu rezerw złota z Narodowego Banku Polskiego. Przez panujący wokół chaos jego zadanie jest o wiele trudniejsze niż może się to wydawać - nie mają do dyspozycji ani dostatecznej ilości pojazdów ani kierowców, ale Bobruk jest zdeterminowany, aby dostarczyć ładunek do Anglii. Ich pierwszym celem jest dotarcie do granicy rumuńskiej, ale wśród ludzi zaangażowanych w organizację konwoju ktoś przekazuje informacje do niemieckich dywersantów, którzy starają się opóźnić konwój na tyle długo aby armia niemiecka mogła go przechwycić. Druga część trasy jest równie niebezpieczna - na granicy złoto zostało przeładowane z ciężarówek do pociągu, który zabierze go do portu, w którym brytyjski statek będzie mógł przetransportować je do Londynu. Mimo, że Rumunia jest krajem neutralny naciski polityczne Niemiec na rumuńskiego premiera Armanda Calinescu są bardzo silne. Musi on wykazać się sporym sprytem, aby utrzymać Niemców z dala od pociągu.

Polsko-rumuńska koprodukcja przedstawia prawdziwą historię ewakuacji polskich rezerw złota na początku II wojny światowej. Dwuczęściowy film został wykonany z dużą dbałością o detale historyczne, lecz niski budżet, słaby sprzęt i dosyć słaby scenariusz tworzą razem bardzo przeciętny efekt. Oryginalna historia była wystarczająco ciekawa, aby stworzyć dobry film - transport złota, zasadzki niemieckich dywersantów, walka dyplomatyczna i walka wywiadów - ale scenarzyści postanowili dodać sporo wątków pobocznych, co zamiast wzbogacić film jedynie wydłużyło go i spowodowało, że stracił tempo.


Nasza ocena

5.6

Ocena filmu

4 / 10

Realizm

3 / 5

Wartość przygodowa

3 / 5

Dokładność historyczna

4 / 5Twórcy Złoty pociąg

Bohdan Poreba filmy wojenne

Bohdan Poreba

reżyseria


Ioan Grigorescu filmy wojenne

Ioan Grigorescu

scenariuszObsada Złoty pociąg

Mitica Popescu filmy wojenne

Mitica Popescu

jako Munteanu


Waclaw Ulewicz filmy wojenne

Waclaw Ulewicz

jako major Marian Bobruk


Ewa Kuklinska filmy wojenne

Ewa Kuklinska

jako Renata


Gheorghe Cozorici filmy wojenne

Gheorghe Cozorici

jako Armand Calinescu


Tomasz Zaliwski filmy wojenne

Tomasz Zaliwski

jako Gorski


Silviu Stanculescu filmy wojenne

Silviu Stanculescu

jako Gafencu


Arkadiusz Bazak filmy wojenne

Ryszard Kotys filmy wojenne

Ryszard Kotys

jako Nowak


Dodaj komentarz


Wydarzenia w Złoty pociąg

II wojna światowa (1936-1945) inwazja na Polskę (1 Sep 1939)

Złoty pociąg film wojenny © 2013-2023 Filmy Wojenne Info

war movies