Aleksander Wielki film wojenny
Aleksander Wielki film wojenny
menedżer piłkarski online

Aleksander Wielki (1956, United States)

Kategorie: kawaleria piechota polityka

Alexander the Great

Reżyseria: Robert Rossen


Czas: 140 minut

Języki: English

Aleksander Wielki cały film wojenny
war movies info 2022-05-17 / 2023-02-04


Historia Aleksandra Wielkiego i jego kampanii w Azji - od pierwszej walki do podporządkowania sobie niemal całego antycznego świata.


Po jednej z bitew w jego kampanii w Olincie, Filip II Macedoński otrzymuje wiadomość, że jego żona Olympias urodziła mu syna. Od tego momentu jest to biografia jednego z największych przywódców w historii - Aleksandra Wielkiego. Po tym jak jego ojciec ginie z rąk swojego strażnika Aleksander jako nowy władca Macedończyków zamierza osiągnąć dwa cele, których ziszczenie nie udało się jego ojcu - pierwszym jest zjednoczenie greckich państw-miast, a potem z ich pomocą zaatakowanie Persów, którzy byli głównym zagrożeniem dla Grecji przez ostatnich 200 lat. Wraz ze swoją armią wyrusza, by stawić czoło największej potędze jego epoki - królowi Dariuszowi III i jego perskiej armii. Dariusz ulega namowom swoich doradców i lekceważąc Aleksandra postanawia uderzyć na niego i w jednej bitwie rozstrzygnąć tę walkę.

Amerykański dramat historyczny oparty na biografii Aleksandra Wielkiego. Film przedstawia wyzwania polityczne i wojskowe stojące przed Aleksandrem, który w wieku 22 lat rozpoczął swoją niesamowitą podróż do Azji. Co do filmu powstał w latach 1950-tych, które były jednymi z najgorszych czasów w amerykańskim kinie - jest tu rozmach, a brakuje... wszystkich pozostałych elementów dobrego filmu - tempa, ciekawej fabuły, dobrej pracy kamery, ciekawych dialogów. Aby pogorszyć jeszcze ocenę, stworzono tutaj jedne z najmniej przekonujących scen walki w historii - opowieść, której podstawą był podbój... obywa się praktycznie bez scen walki. Ale słabo wykonane inscenizacje starożytnych bitew, to nie jedyny problem wizerunkowy - Richard Burton grający 22-letniego i pochodzącego z Grecji Aleksandra miał 29 lat i był blondynem o niebieskich oczach... Albo chociażby fakt, że wszystkie sceny walki wydają się być kręcone w miejscu, które wyglądem w niczym nie przypomina Turcji, Iraku ani Bliskiego Wschodu. Jest tu dużo dialogów, dużo pompy, ale niewiele treści.


Nasza ocena

4.0

Ocena filmu

3 / 10

Realizm

2 / 5

Wartość przygodowa

2 / 5

Dokładność historyczna

3 / 5Aleksander Wielki cały film


Aleksander Wielki cały film


Aleksander Wielki wideo


Alexander the Great
Twórcy Aleksander Wielki

Robert Rossen filmy wojenne

Robert Rossen

reżyseria


Robert Rossen filmy wojenne

Robert Rossen

scenariuszObsada Aleksander Wielki

Richard Burton filmy wojenne

Richard Burton

jako Alexander the Great


Fredric March filmy wojenne

Fredric March

jako Philip of Macedonia


Claire Bloom filmy wojenne

Claire Bloom

jako Barsine


Barry Jones filmy wojenne

Barry Jones

jako Aristotle


Harry Andrews filmy wojenne

Harry Andrews

jako Darius


Stanley Baker filmy wojenne

Stanley Baker

jako Attalus


Peter Cushing filmy wojenne

Peter Cushing

jako General Memnon


Michael Hordern filmy wojenne

Michael Hordern

jako Demosthenes


Dodaj komentarz


Wydarzenia w Aleksander Wielki

kampania Aleksandra Wielkiego (334 p.n.e.-323 p.n.e.) bitwa nad Granikiem ( May 334 p.n.e.) bitwa pod Issus (5 Nov 333 p.n.e.) bitwa pod Gaugamelą (1 Oct 331 p.n.e.)

Aleksander Wielki film wojenny © 2013-2023 Filmy Wojenne Info

war movies