Bohaterowie Telemarku film wojenny
Bohaterowie Telemarku film wojenny
menedżer piłkarski online

Bohaterowie Telemarku (1965, United Kingdom)

Kategorie: ruch oporu zima

The Heroes of Telemark

Reżyseria: Anthony Mann


Czas: 132 minut

Języki: English / German / Norwegian

Bohaterowie Telemarku cały film wojenny
war movies info 2022-04-15 / 2022-11-24


Norweski ruch oporu odkrywa niemieckie instalacje do produkcji ciężkiej wody niezbędnej do budowy bomby atomowej. Razem z Aliantami muszą ich powstrzymać.


Okupowana Norwegia, rok 1942. Rolf Pedersen, norweski profesor fizyki na Uniwersytecie w Oslo stara się trzymać z dala od kłopotów i unika angażowania się wojnę. Jego życie zmienia się, kiedy na uniwersytecie odwiedza ga tajemniczy mężczyzna z ruchu oporu i pokazuje mu plany. Pedersen szybko zdaje sobie sprawę, że są to plany instalacji służącej do produkcji ciężkiej wody, co oznacza, że Niemcy starają się zbudować bombę atomową. Knut Straud, jak nazywa się ów tajemniczy mężczyzna, przekonuje Pedersena aby dołączył do norweskiego ruchu oporu i pomógł powstrzymać nazistów. Pierwszym krokiem jest podróż do Wielkiej Brytanii, gdzie Pedersen przedstawia alianckiemu wywiadowi swoje wnioski. Alianci nie mają złudzeń - Niemcy muszą zostać powstrzymani za wszelką cenę przed z zbudowaniem bomby atomowej. Pedersen i Straud zostają zrzuceni na spadochronach z powrotem do Norwegii, aby mogli przystąpić do realizacji pierwszej części Operacji Freshman. Plan zakładał przygotowanie lądowiska dla szybowców, którymi na teren Norwegii przerzuceni zostaną żołnierze z korpusu Królewskich Inżynierów. Następnym etapem jest wprowadzenie przez norweski ruch oporu Brytyjczyków w pobliże elektrowni wodnej Vemork, aby mogli oni wysadzić instalację do produckji ciężkiej wody. Niestety szybowce rozbijają się przy próbie lądowania i giną wszyscy brytyjscy żołnierze, którzy byli na pokładzie. Straud decyduje się prowadzić akcję zgodnie z planem, choć zamiast 50 żołnierzy ma tylko 7 bojowników oporu, a elektrownia Vemork jest strzeżona przez niemiecki garnizon.

Brytyjski film wojenny prezentuje prawdziwą historię operacji Freshman oraz Gunnerside, dwóch prób norweskiego ruchu oporu i Aliantów, którzy starali się uniemożliwić Niemcim produkcję ciężkiej wody niezbędnej do budowy bomb atomowych. Gdyby naziści uzyskali dostęp do takiej broni dałoby im to przewagę mogącą odwrócić przebieg całej wojny. Pomimo, iż film jest oparty na prawdziwych wydarzeniach, to niektóre części tej historii zostały dodane przez twórców. Z ciekawą fabułą i bardzo dobrą obsadą Bohaterowie Telemarku mogło być trafić do grona najlepszych filmów wojennych. Niestety dodano to niego zbyt wiele scen, które miały niewiele wspólnego z operacjami wojskowymi, a przez to ostateczna wersja filmu jest tylko przeciętna.


Nasza ocena

6.8

Ocena filmu

6 / 10

Realizm

4 / 5

Wartość przygodowa

3 / 5

Dokładność historyczna

4 / 5Bohaterowie Telemarku cały film


Bohaterowie Telemarku cały film


Twórcy Bohaterowie Telemarku

Anthony Mann filmy wojenne

Anthony Mann

reżyseria


Ivan Moffat filmy wojenne

Ivan Moffat

scenariusz


Ben Barzman filmy wojenne

Ben Barzman

scenariuszObsada Bohaterowie Telemarku

Kirk Douglas filmy wojenne

Kirk Douglas

jako Rolf Petersen


Richard Harris filmy wojenne

Richard Harris

jako Knut Straud


Ulla Jacobsson filmy wojenne

Ulla Jacobsson

jako Anna Pedersen


Michael Redgrave filmy wojenne

David Weston filmy wojenne

David Weston

jako Arne


Sebastian Breaks filmy wojenne

Sebastian Breaks

jako Gunnar


Anton Diffring filmy wojenne

Anton Diffring

jako Major Frick


Karel Stepanek filmy wojenne

Karel Stepanek

jako Professor Hartmller


John Golightly filmy wojenne

John Golightly

jako Freddy


Alan Howard filmy wojenne

Alan Howard

jako Oli


Roy Dotrice filmy wojenne

Roy Dotrice

jako Jensen


Dodaj komentarz


Wydarzenia w Bohaterowie Telemarku

II wojna światowa (1936-1945)

Bohaterowie Telemarku film wojenny © 2013-2022 Filmy Wojenne Info

war movies