Byliśmy żołnierzami film wojenny
Byliśmy żołnierzami film wojenny
menedżer piłkarski online

Byliśmy żołnierzami (2002, United States)

Kategorie: zasadzki śmigłowce piechota dżungla desant bazy wojskowe oblężenie

We Were Soldiers

Reżyseria: Randall Wallace


Czas: 140 minut

Języki: English / Vietnamese / French

Byliśmy żołnierzami cały film wojenny
war movies info 2022-05-05 / 2023-02-14


Pierwsze poważne starcie sił amerykańskich w Wietnamie widziane nie tylko z punktu widzenia pola bitwy, ale także rodzin żołnierzy w Stanach.


Porucznik Moore zostaje dowódcą batalionu kawalerii, co w 1960 roku oznaczało, że jego żołnierze dostają się na pole walki przy użyciu śmigłowców. Moore trenuje swoich ludzi przygotowując ich do misji, która wydaje się idealna do pokazania ich możliwości - zaskakującego ataku na siły Północnego Wietnamu w trwającej tam właśnie wojnie domowej po obaleniu francuskiej zwierzchności nad tym państwem. Oddział Moore’a ląduje w dolinie Ia Drang, gdzie jak się wkrótce okazuje są otoczeni przez przeważające siły przeciwnika. Niedługo po wylądowaniu jeden z plutonów zostaje odcięty od reszty sił, ale Moore nie może od razu przyjść im z pomocą. Wietnamski dowódca orientuje się, że to po jego stronie jest inicjatywa i postanawia zniszczyć całe siły amerykańskie licząc na wielki sukces propagandowy.

Film wojenny o wojnie w Wietnamie na podstawie książki porucznika Moore’a, który prowadził 1 batalion, 7 Pułku Kawalerii, w bitwie pod Ia Drang. Moore sam był zdania, że wszystkie hollywoodzkie produkcje o Wietnamie w niewłaściwy sposób pokazywały realia tej wojny, więc razem z reżyserem Randallem Wallacem postanowił zrobić to dobrze i dokładnie. I zdaniem weteranów udało mu się to. Z wyjątkiem niektórych szczegółów, takich jak ostatnia bohaterska szarża Moore’a na pozycje wroga, która nigdy nie miała miejsca... Ale najwyraźniej nie jest ważne kto co dokładnie zrobił (albo raczej czego nie zrobił). Sama bitwa była nierozstrzygnięta - Amerykanie wylądowali w dolinie i po 3 dniach ciężkich walk wycofali soę (oczywiście obie strony przypisywały sobie zwycięstwo), ale w tym filmie można odnieść zupełne inne wrażenie.

Ogólnie jest to raczej dobry film i przedstawia pierwszą poważną bitwę wojsk amerykańskich w Wietnamie, a także to jak rodziny żołnierzy musiały sobie radzić z utratą bliskich. Istnieją pewne słabe punkty tej produkcji, jak wspomnianym brak dokładności historycznej, silne i zupełnie zbędne podteksty religijne, oraz raczej banalny styl narracji (podobny do filmów Johna Wayne’a). Ale z drugiej strony mamy realistyczne sceny batalistyczne wykonane z całkiem sporym nakładem środków. W porównaniu do innych filmów wojennych o Wietnamie to jest dobry film, chociaż mógł być nieco lepszy.


Nasza ocena

6.0

Ocena filmu

7 / 10

Realizm

4 / 5

Wartość przygodowa

2 / 5

Dokładność historyczna

2 / 5Byliśmy żołnierzami cały film


Byliśmy żołnierzami cały film
Byliśmy żołnierzami cały film


Twórcy Byliśmy żołnierzami

Randall Wallace filmy wojenne

Randall Wallace

reżyseria


Randall Wallace filmy wojenne

Randall Wallace

scenariusz


Joseph L. Galloway filmy wojenne

Harold G. Moore filmy wojenne

Harold G. Moore

scenariuszObsada Byliśmy żołnierzami

Mel Gibson filmy wojenne

Mel Gibson

jako Lt. Col. Moore


Sam Elliott filmy wojenne

Sam Elliott

jako Sgt. Maj. Plumley


Chris Klein filmy wojenne

Chris Klein

jako 2nd Lt. Geoghegan


Barry Pepper filmy wojenne

Barry Pepper

jako Joe Galloway


Duong Don filmy wojenne

Duong Don

jako Lt. Col. Nguyen Huu An


Keri Russell filmy wojenne

Keri Russell

jako Barbara Geoghegan


Madeleine Stowe filmy wojenne

Madeleine Stowe

jako Julie Moore


Dodaj komentarz


Wydarzenia w Byliśmy żołnierzami

wojna indochińska (1946-1954) wojna wietnamska (1955-1975) bitwa o Ia Drang (14 Nov 1965)

Byliśmy żołnierzami film wojenny © 2013-2023 Filmy Wojenne Info

war movies