Kryptonim Szmaragd film wojenny
Kryptonim Szmaragd film wojenny
menedżer piłkarski online

Kryptonim Szmaragd (1985, United States)

Kategorie: szpiedzy

Code Name: Emerald

Reżyseria: Jonathan Sanger


Czas: 95 minut

Języki: English

Kryptonim Szmaragd cały film wojenny
war movies info 2022-01-15 / 2022-09-17


Wiosną 1944 roku aliancka inwazja w Europie była już tylko kwestią czasu, niemiecki wywiad był pod presją aby uzyskać informacje o tym gdzie i kiedy nastąpi lądowanie. Ich agent w Wielkiej Brytanii dostarczył im informacji pozwalających na przechwycenie jednego z Overlordów.


Wiosną 1944 roku aliancka inwazja w Europie była tylko kwestią czasu, ale podczas gdy niemiecki wywiad był w pełni świadomy przygotowań, nadal brakowało im odpowiedzi na dwa najważniejsze pytania: gdzie i kiedy? Niemiecki agent, Amerykanin Gus Lang, dostarczył im informacje o planowanym próbnym lądowaniu oddziałów na angielskim wybrzeżu, ale tak naprawdę potrzebowali Overlorda, jednego z wysokiej rangi oficerów, którzy znali cały plan i miejsce prawdziwego lądowania. Wykorzystując informacje od Langa Niemcy przygotowali śmiały plan - grupa ścigaczy torpedowych miała przechwycić jeden ze statków biorących udział w całej operacji, a na pokładzie będzie znajdował się porucznik Andy Wheeler będący jednym z Overlordów. Wheeler zostaje przetransportowany do więzienia w Paryżu, gdzie będzie przesłuchiwany, ale Gus Lang nie dostarczył Niemcom tej informacji przez przypadek, sam dostał ją od brytyjskiego wywiadu, ponieważ jest podwójnym agentem pracującym dla Aliantów. Niemcy są pod presją, aby jak najszybciej poznać szczegóły inwazji, ale ich metody przesłuchań okazały się nieskuteczne w przypadku Wheelera. W jego dokumentacji medycznej znaleźli informacje o wadzie serca, która może go zabić podczas tortur, więc muszą znaleźć inny sposób, aby wyciągnąć z niego szczegóły inwazji. Decydują się na ściągnięcie Gusa Langa do Paryża, gdzie zostanie osadzony w więzieniu razem z Wheelerem, aby zdobyć jego zaufanie.

Amerykański thriller szpiegowski, którego akcja rozgrywa się podczas II wojny światowej, tuż przed D-Day. Był to pierwszy scenariusz Ronalda Bassa, późniejszego zdobywcy Oscara za Rain Mana, oparł na własnej powieści "The Emerald Illusion", ale podczas gdy pomysł dramatu rozgrywającego się w niemieckim więzieniu i wyścigu dwóch wywiadów był całkiem ciekawy, to cała historia miała kilka poważnych wad, które sprawiły, że ten film wojenny był niewypałem. Wady te łączyły się z podstawowymi wydarzeniami, które zapoczątkowały całą historię, na wzięcie przez Overlorda (nie mówiąc już o większości z nich) udziału w próbnym lądowaniu na angielskim wybrzeżu byłoby dosyć dziwaczną decyzją. Byli to oficerowie wywiadu wysokiego szczebla zajmujący się logistyką i planowaniem, nie byliby wystawiani na ryzyko przy czysto technicznym teście, jakim było próbne lądowanie. Kolejną rzeczą jest cała historia Kryptonimu Szmaragd to użycie podwójnego agenta, który oddaje faktycznego Overlorda Niemcom, dzięki czemu Alianci zyskują... A prawda, kompletnie nic! Za to ryzykują przejęcie prawdziwych danych przez wroga. Sama historia z Langiem też jest dziwaczna - dlaczego Niemcy ryzykowaliby swojego najlepszego agenta w Wielkiej Brytanii (jak sądzili), aby wziął udział w przesłuchaniu w Paryżu? Tracą w ten sposób źródło informacji w Anglii i nie zyskują w paryskim więzieniu niczego, czego nie dałby im jakikolwiek inny anglojęzyczny agent. I jeszcze jeden dziwaczny detal - jeżeli Niemcy mają listę Overlordów i ich dokumentację medyczną, czy nie oznacza to, że siły alianckie już zostały zinfiltrowane? W tym momencie to byli najważniejsi oficerowie w Anglii, a Alianci nie potrafili ochronić ich tożsamości? I nawet nie wspomnę już o scenie, w której Lang przejmuje więźnia, bo ona była po prostu żenująco głupia...

Choć sama historia jest ciekawa, to Kryptonim Szmaragd był tylko tanim thrillerem szpiegowskim, który miał niewiele wspólnego z historią i realizmem.


Nasza ocena

3.6

Ocena filmu

4 / 10

Realizm

2 / 5

Wartość przygodowa

2 / 5

Dokładność historyczna

1 / 5Kryptonim Szmaragd cały film


Kryptonim Szmaragd cały film
Kryptonim Szmaragd cały film


Twórcy Kryptonim Szmaragd

Jonathan Sanger filmy wojenne

Jonathan Sanger

reżyseria


Ronald Bass filmy wojenne

Ronald Bass

scenariuszObsada Kryptonim Szmaragd

Ed Harris filmy wojenne

Ed Harris

jako Gus Lang


Horst Buchholz filmy wojenne

Horst Buchholz

jako Walter Hoffman


Cyrielle Clair filmy wojenne

Cyrielle Clair

jako Claire Jouvet


Eric Stoltz filmy wojenne

Eric Stoltz

jako Lieutenant Andy Wheeler


Max von Sydow filmy wojenne

Max von Sydow

jako Jurgen Brausch


Helmut Berger filmy wojenne

Helmut Berger

jako Ernst Ritter


Patrick Stewart filmy wojenne

Patrick Stewart

jako Colonel Peters


Graham Crowden filmy wojenne

Graham Crowden

jako Sir Geoffrey Macklin


Vincent Grass filmy wojenne

Vincent Grass

jako Resistance member


Dodaj komentarz


Wydarzenia w Kryptonim Szmaragd

II wojna światowa (1936-1945)

Kryptonim Szmaragd film wojenny © 2013-2022 Filmy Wojenne Info

war movies