Miasto 44 film wojenny
Miasto 44 film wojenny
menedżer piłkarski online

Miasto 44 (2014, Poland)

Oryginalny / alternatywny tytuł: Miasto 44

Kategorie: partyzanci ruch oporu walki w mieście

City 44

Reżyseria: Jan Komasa


Czas: 120 minut

Języki: Polish

Miasto 44 cały film wojenny
war movies info 2022-08-15 / 2023-03-11


Młodzi ludzie dołączają do przygotowań do Powstania Warszawskiego. Ich marzenia i naiwny optymizm wkrótce zderzą się z twardą rzeczywistością.


Okupowana Warszawa, rok 1944. 18-letni Stefan ciężko pracuje na utrzymanie swojej matki i młodszego brata, ale represje ze strony nazistów stają się coraz bardziej nie do zniesienia dla cywilów. Niemcy przegrywają wojnę, front wschodni przesunął się na terytorium Polski i stacjonujący w mieście żołnierze posuwają się do coraz bardziej brutalnych metod, aby wyeliminować wszelkie oznaki buntu ze strony mieszkańców. Stefan jest również członkiem Szarych Szeregów (części polskiego ruchu oporu), utworzonych z byłych harcerzy. Wraz ze swoją ukochaną, Alicją, przyłączają się do oddziałów przygotowujących się do nadciągającego Powstania Warszawskiego. Dowództwo Armii Krajowej daje rozkaz do ataku na Niemców, wierząc, że wkrótce i tak wycofają się oni z Warszawy. W pierwszych dniach powstania morale powstańców była wysokie - Niemcy nie spodziewali się takiego zrywu, armia radziecka dociera już do miasta od wschodu i wszystko wskazywało na to, że marzenie o odzyskaniu wolności może się spełnić. Wkrótce jednak Niemcy przegrupowują swoje siły i kontratakują, a później przychodzi wiadomość, że Stalin postanowił zatrzymać ofensywę i nie wspierać powstania. Powstańcy zostają uwięzieni w mieście, które jest prawie całkowicie zniszczone.

Kolejna polski film opowiadający historię Powstania Warszawskiego z punktu widzenia młodych bojowników ruchu oporu, którzy musieli szybko dojrzeć i stawić czoła wszystkiemu, że wojna ma do zaoferowania - cierpieniu, bólowi i niełatwym decyzjom. Niestety tym razem niedoświadczony reżyser (był to jego drugi film fabularny) postanowił sfilmować własny scenariusz, a efekt finalny jest... dziwaczny. Mamy tu banalną opowieść o młodych powstańcch, którzy zaczynają coś, do czego nie byli przygotowani, ścieżkę dźwiękową, która jest mieszanką popularnych piosenek z lat 1960-tych (co wypada dosyć... osobliwie), akcja nagle przeskakuje do typowych zagrywek z Hollywood, jak zwolnione tempo w niektórych scenach, efekty specjalne są faktycznie dosyć specjalne, ale jednocześnie dalekie od jakiegokolwiek realizmu, i tak dalej, i tak dalej. Zasadniczo jest to zbiór teledysków wmieszanych pomiędzy raczej banalne sceny pełne frazesów. Miasto 44 jest kolejnym przykładem, że dobra wola jest świetna w działalności charytatywnej, ale jeśli chodzi o robienie filmów trzeba także dobry scenariusz i chociaż odrobinę talentu.


Nasza ocena

5.2

Ocena filmu

4 / 10

Realizm

3 / 5

Wartość przygodowa

2 / 5

Dokładność historyczna

4 / 5Miasto 44 cały film


Miasto 44 cały film


Twórcy Miasto 44

Jan Komasa filmy wojenne

Jan Komasa

reżyseria


Jan Komasa filmy wojenne

Jan Komasa

scenariuszObsada Miasto 44

Jozef Pawlowski filmy wojenne

Jozef Pawlowski

jako Stefan Zawadzki


Zofia Wichlacz filmy wojenne

Zofia Wichlacz

jako Alicja Saska


Anna Prochniak filmy wojenne

Anna Prochniak

jako Kamila Jedrusik


Antoni Krolikowski filmy wojenne

Max Riemelt filmy wojenne

Max Riemelt

jako Johann Krauss


Mads Hjulmand filmy wojenne

Mads Hjulmand

jako Hermann


Maurycy Popiel filmy wojenne

Maurycy Popiel

jako Goral


Filip Gurlacz filmy wojenne

Filip Gurlacz

jako Rogal


Michal Mikolajczak filmy wojenne

Michal Mikolajczak

jako Aleksander Saski


Tomasz Schuchardt filmy wojenne

Michal Zurawski filmy wojenne

Michal Zurawski

jako Czarny


Dodaj komentarz


Wydarzenia w Miasto 44

II wojna światowa (1936-1945) Powstanie Warszawskie (1 Aug 1944)

Miasto 44 film wojenny © 2013-2023 Filmy Wojenne Info

war movies