Most film wojenny
Most film wojenny
menedżer piłkarski online

Most (1969, Yugoslavia)

Oryginalny / alternatywny tytuł: Most

Kategorie: komandosi piechota partyzanci rajdy

The Bridge

Reżyseria: Hajrudin Krvavac


Czas: 105 minut

Języki: Serbo-Croatian / German / Italian

Most cały film wojenny
war movies info 2022-06-05 / 2023-02-27


Jugosłowiańscy partyzanci tworzą niewielki oddział komandosów, którego celem jest zniszczenie strategicznego mostu położonego wysoko w górach.


W okupowanej Jugosławii, kraju bardzo górzystym, każdy most jest na wagę złota, ale jeden z nich jest szczególnie cenny dla Niemców - jego zniszczenie lub uszkodzenie wymuszałoby na ich siłach korzystanie z objazdu o długości blisko 200 kilometrów. Nic zatem dziwnego, że do ochrony mostu przypisana została dywizja strzelców alpejskich, każda z podpór jest wykonana ze zbrojonego betonu, na obu końcach mostu znajdują się bunkry, a teren wokół jest zaminowany. Kiedy partyzanci przechwytują informację o zbliżającym się transporcie niemieckich dywizji pancernych, które będą przekraczały most wracając z Grecji, postanawiają podjąć próbę uderzenia na obiekt. Partyzant o pseudonimie Tygrys został wybrany na dowódcę niewielkiego oddziału komandosów, których celem będzie zniszczenie mostu. Jednakże nie mogą się tego podjąć bez poznania więcej szczegółów o samej konstrukcji mostu, więc odnajdują jednego z inżynierów, którzy brali udział w budowie mostu. Jednakże inżynier ten stara się ich odwieść od tego pomysłu - po pierwsze nie wierzy, aby byli w stanie dotrzeć do tak dobrze strzeżonego mostu, a po drugie nawet jeżeli uda im się zbliżyć do niego, to nie będą w stanie go zniszczyć. Cała konstrukcja została tak przygotowana, aby przetwać nawet w przypadku, gdy któraś z podpór zostałaby uszkodzona. Most co prawda ma kilka słabych punktów, ale bez fachowej wiedzy komandosi nie będą mieli żadnych szans, aby faktycznie wyłączyć go z użytku. Tygrys znajduje jednak proste rozwiązanie - zmusza inżyniera, aby wziął z nimi udział w akcji.

Jak na jugosłowiańską produkcję Most jest całkiem ambitnym filmem - jako jeden z niewielu nie skupia się na wychwalaniu partyzantów Tity, lecz na niewielkim oddziale komandosów, którzy podejmują się trudnego wyzwania. Fabuła jest całkiem ciekawa, w niektórych punktach przypomina nawet Komandosów z Navarony, ale niestety jak większość jugosłowiańskich filmów wojennych ma też sporo wad (z aktorstwem na czele). Jak na film z Jugosławii jest całkiem niezły, ale porównując go do filmów z całego świata nie wypada już tak imponująco.


Nasza ocena

6.0

Ocena filmu

7 / 10

Realizm

3 / 5

Wartość przygodowa

4 / 5

Dokładność historyczna

1 / 5Most cały film


Most cały film


Twórcy Most

Hajrudin Krvavac filmy wojenne

Djordje Lebovic filmy wojenne

Djordje Lebovic

scenariuszObsada Most

Velimir Zivojinovic filmy wojenne

Slobodan Perovic filmy wojenne

Slobodan Perovic

jako Engineer


Boris Dvornik filmy wojenne

Boris Dvornik

jako Zavatoni


Relja Basic filmy wojenne

Relja Basic

jako Owl


Sibina Mijatovic filmy wojenne

Sibina Mijatovic

jako Jelena


Boro Begovic filmy wojenne

Boro Begovic

jako Silent


Wilhelm Koch-Hooge filmy wojenne

Wilhelm Koch-Hooge

jako Oberst Mark von Felsen


Dodaj komentarz

Most film wojenny © 2013-2023 Filmy Wojenne Info

war movies