Patton film wojenny
Patton film wojenny
menedżer piłkarski online

Patton (1970, United States)

Kategorie: pustynia piechota czołgi zima

Patton

Reżyseria: Franklin J. Schaffner


Czas: 170 minut

Języki: English / German / Italian

Patton cały film wojenny
war movies info 2022-07-10 / 2023-03-23


Portret największego amerykańskiego generała z czasów II wojny światowej.


Wycinek z biografii jednego z najbardziej kontrowersyjnych amerykańskich generałów - George S. Pattona. Film przedstawia część jego kariery, kiedy uzyskał największą sławę - w czasie II wojny światowej. Widzimy go od mementu, kiedy po raz pierwszy przyjeżdża do Afryki, gdzie morale amerykańskich żołnierzy jest niskie po przeegranej bitwie na przełęczy Kasserine. Patton odbudowuje morale żołnierzy poprzez wprowadzenie żelaznej dyscypliny.

Po udanej operacji w Afryce Patton jest wysyłany na Sycylię, gdzie rozpoczyna rywalizację z brytyjskim generałem Montgomerym - Patton ciśnie swoje wojska aby jak najszybciej posuwały się naprzód. Z jednej strony nie daje to przeciwnikowi szans na przygotowanie pozycji obronnych, ale jednocześnie powoduje ogromne straty wśród Amerykanów.

Po kontrowersjach wokół niego został odsunięty od udziału w D-Day (częściowo w ramach zmylenia Niemców co do miejsca lądowania), ale później otrzymał dowództwo Trzeciej Armii i znów zaczął wyścig z Montgomerym, tym razem w kierunku Berlina. Widzimy też jego słynny kontratak w kierunku Bastogne w bitwie o Ardeny, jak również próbę zaistnienia w polityce po wojnie.

Patton był ikoną amerykańskich wojsk pancernych, a ten film opowiada historię tej ikony. Z jednej strony widzimy wszystkie jego zalety, ale niestety nie widzimy wszystkich jego wad. Na przykład wspomniane jest, że jego żołnierze spowodowali największe straty armii niemieckiej w czasie II wojny światowej, ale fakt że miał on również bardzo wysokie straty własne został pominięty. Również jego "ratowanie" wojsk otoczone w Bastogne (co było ogromnym wyzwaniem logistycznym) został później zdyskontowane przez te oddziały - utrzymywali, że żadna pomoc nie była im tak naprawdę potrzebna. Miał bardzo zdecydowane poglądy na temat wojny i polityki, które cechowały go jako wielkiego dowódcę, ale bardzo słabego polityka i dyplomatę.

Film wykonany z dużym nakładem środków, przedstawia wszystkie główne kampanie Pattona z tylko małymi nieścisłościami historycznymi, ale jednym ogromnym problemem - w produkcji nie został użyty żaden z oryginalnych czołgów (amerykańskie czołgi wykonane po wojnie udają Shermany lub niemieckie czołgi), co w filmie o ikonie wojsk pancernych jest dosyć żałosne.


Nasza ocena

7.2

Ocena filmu

8 / 10

Realizm

3 / 5

Wartość przygodowa

4 / 5

Dokładność historyczna

3 / 5Patton cały film


Patton cały film
Patton cały film


Twórcy Patton

Franklin J. Schaffner filmy wojenne

Edmund H. North filmy wojenne

Edmund H. North

scenariusz


Francis Ford Coppola filmy wojenne


Obsada Patton

George C. Scott filmy wojenne

George C. Scott

jako General George S. Patton


Karl Malden filmy wojenne

Karl Malden

jako General Omar N. Bradley


Karl Michael Vogler filmy wojenne

Karl Michael Vogler

jako Field Marshal Erwin Rommel


Richard Munch filmy wojenne

Richard Munch

jako Colonel General Alfred Jodl


Michael Bates filmy wojenne

Michael Bates

jako Field Marshal Bernard Montgomery


Dodaj komentarz


Wydarzenia w Patton

II wojna światowa (1936-1945) bitwa o Przełęcz Kasserine (19 Feb 1943) bitwa o El Guettar (23 Mar 1943) inwazja na Sycylię (9 Jul 1943) bitwa w Ardenach (16 Dec 1944)

Patton film wojenny © 2013-2023 Filmy Wojenne Info

war movies