Sahara film wojenny
Sahara film wojenny

Sahara (1943, United States)

Kategorie: pustynia piechota ostatni bastion oblężenie czołgi

Sahara

Reżyseria: Zoltan Korda


Czas: 95 minut

Języki: English

Sahara cały film wojenny
war movies info 2023-09-05 / 2024-05-01


Załoga amerykańskiego czołgu M3, która utknęła na pustyni odkrywa, że jest otoczona przez niemiecką dywizję, która stara się dostać do jedynego źródła wody w okolicy.


W starciu na pustyni jedynym ocalałym z amerykańskiego oddziału jest czołg M3 Lee o nazwie Lulubelle. Jego dowódca, sierżant Joe Gunn, pomimo trwającego ostrzału stara się naprawić silnik czołgu, aby mogli się wycofać. Jednakże jedyną drogą do bezpiecznego odwrotu jest wyruszenie na południe, wprost w objęcia bezkresnej Sahary. Po drodze napotykają niedobitki z brytyjskiego punktu opatrunkowego i zgadzają się zabrać ze sobą oficera i kilku żołnierzy piechoty. Kiedy wyjeżdżają na pustynię spostrzegają pośród piasków żołnierza eskortującego jeńca. Tambul, sudański żołnierz walczący po stronie Brytyjczyków, jest dla nich jak gwiazdka z nieba - nie tylko dobrze zna szlaki prowadzące przez pustynię, ale też może pokierować ich do najbliższej oazy, gdzie będą mogli uzupełnić zapas wody. Gunn, wobec ograniczonych zapasów, postanawia nie zabierać włoskiego jeńca - zostawia mu niewielką ilość wody i puszkę z jedzeniem, po czym odjeżdża. Jednakże Giuseppe biegnie za czołgiem i w końcu sierżant zmienia zdaniei zgadza się go zabrać. Wkrótce zostają zaatakowanie przez niemiecki myśliwiec, który podczas ostrzału rani jednego z Brytyjczyków. Pilot rozbitego myśliwca zostaje wzięty do niewoli. Kiedy docierają do oazy okazuje się, że źródło wody wyschło. Tambul odnajduje cieniutką strużkę wody płynącą pomiędzy skałami i postanawiają pozostać tutaj powoli uzupełniając zapasy. Wkrótce na miejsce dociera niemiecki patrol i staje się oczywiste, że cała niemiecki batalion zmierza do oazy desperacko szukając wody.

Klasyczny film wojenny, którego fabuła jest adaptacją rosyjskiego filmu "Trzynastu" z 1937 roku. Nakręcony w roku 1943, kiedy koniec wojny wydawał się jeszcze bardzo odległy, oczywiście zawiera do pewnego stopnia propagandę, ale podobnie jak w przypadku "Akcji na Północnym Atlantyku" (także z Humphreyem Bogartem) nie przeszkadza to w oglądaniu dobrze napisanego scenariusza i dobrej gry aktorskiej. Sama zawiera nieco nieścisłości historycznych - początek ma miejsce tuż po upadku Tobruku (czerwiec 1942), czyli na kilka miesięcy zanim Amerykanie wylądowali w Afryce Północnej (Operacja Pochodnia, listopad 1942), a w dodatku koniec filmu jest powiązany z zakończeniem I bitwy pod El Alamein (lipiec 1942), co oznacza, że bohaterowie spędziliby na pustyni ponad miesiąc... Ale poza tym jest to świetny film wojenny.


Nasza ocena

7.2

Ocena filmu

8 / 10

Realizm

3 / 5

Wartość przygodowa

5 / 5

Dokładność historyczna

2 / 5Sahara cały film


Sahara cały film


Twórcy Sahara

Zoltan Korda filmy wojenne

Zoltan Korda

reżyseria


Zoltan Korda filmy wojenne

Zoltan Korda

scenariusz


John Howard Lawson filmy wojenne


Obsada Sahara

Humphrey Bogart filmy wojenne

Humphrey Bogart

jako Sgt. Joe Gunn


Bruce Bennett filmy wojenne

Bruce Bennett

jako Waco Hoyt


Lloyd Bridges filmy wojenne

Lloyd Bridges

jako Fred Clarkson


Rex Ingram filmy wojenne

Rex Ingram

jako Sgt. Tambul


Richard Aherne filmy wojenne

Richard Aherne

jako Capt. Jason Halliday


Dan Duryea filmy wojenne

Dan Duryea

jako Jimmy Doyle


Carl Harbord filmy wojenne

Carl Harbord

jako Marty Williams


Patrick O’Moore filmy wojenne

Patrick O’Moore

jako Osmond Ozzie Bates


Louis Mercier filmy wojenne

Louis Mercier

jako Jean Leroux


Guy Kingsford filmy wojenne

Guy Kingsford

jako Peter Stegman


J. Carrol Naish filmy wojenne

J. Carrol Naish

jako Giuseppe


Kurt Kreuger filmy wojenne

Kurt Kreuger

jako Capt. von Schletow


John Wengraf filmy wojenne

John Wengraf

jako Maj. Von Falken


Dodaj komentarz


Wydarzenia w Sahara

II wojna światowa (1936-1945) oblężenie Tobruku (10 Apr 1941)

Sahara film wojenny © 2013-2024 Filmy Wojenne Info

war movies