Siedzący Byk film wojenny
Siedzący Byk film wojenny
menedżer piłkarski online

Siedzący Byk (1954, United States)

Kategorie: kawaleria

Sitting Bull

Reżyseria: Sidney Salkow


Czas: 105 minut

Języki: English

Siedzący Byk cały film wojenny
war movies info 2022-03-21 / 2022-12-15


Wśród narastających nastrojów buntu wśród Indian major Parrish stara się zażegnać rozlewu krwi i doprowadzić do negocjacji pomiędzy Siedzącym Bykiem i prezydentem Grantem.


Major Robert Parrish z 7 Pułku Kawalerii był jednym z najbardziej obiecujących młodych oficerów Armii Północy, ale od czasów Wojny Secesyjnej jego kariera nie tylko wyhamowała, ale wręcz zaczęła się cofać. Jego narzeczona, córka generała, zerwała z nim zaręczyny widząc, że jego szanse na awans w armii są znikome. A wszystko przez to, że Parrish nie jest uważany za gracza zespołowego - ma swoje zdanie i nie waha się go wygłaszać, co nigdy nie wychodzi mu na dobre. Po tym jak ostro potraktował cywilów naruszających ziemie Indian w pobliżu Black Hills zwierzchnik odsyła go do pracy przy Biurze do Spraw Indian zajmującym się rezerwatami. Kiedy dociera na miejsce jest poruszony warunkami, w jakich Indianie są tutaj przetrzymywani i tym jak przedstawiciel biura kierujący obozem kradnie zapasy, które powinien przekazywać Indianom. Parrish odmawia wykonania rozkazu strzelania do uciekających Indian i pozwala im odejść, za co zostaje ponownie zdegradowany. Jednak jego dobry uczynek nie pozostaje bez echa - pozyskuje informację o tym, że lokalne plemiona rwą się do walki z białymi, ale jedyną osobą blokującą ich chęć zemsty jest wódz Siedzący Byk. Parrish stara się negocjować z Indianami i swoim byłym dowódcą, Ulyssesem Grantem, obecnie będącym prezydentem USA. Jednakże musi się spieszyć, aby zdążyć zanim wojskowi sprowokują otwarty konflikt.

Western prezentujący wydarzenia, które doprowadziły do słynnej bitwy pod Little Big Horn, a dokładniej wydarzenia, jakie mogłyby mieć miejsce przed bitwą, gdyż niemal cała fabuła jest zupełną fikcją. Mamy tutaj idealistę, majora Parrisha, który robi wszystko, aby uniknąć rozlewu krwi i otwartej wojny pomiędzy rządem Stanów Zjednoczonych i Indianami. Oczywiście w rzeczywistości taka postać mogła istnieć, chociaż generalnie podejście wojskowych do Indian było raczej odwrotne. Nie było żadnych planów spotkania Granta z Siedzącym Bykiem, Siedzący Byk bynajmniej nie należał do wodzów, którzy unikaliby konfliktu, podobnie zresztą Grant. Lista nieścisłości historycznych w tym filmie jest długa, ale oczywiście trzeba wziąć pod uwagę fakt, że jest to tylko western, a nie dramat historyczny.


Nasza ocena

5.2

Ocena filmu

6 / 10

Realizm

2 / 5

Wartość przygodowa

3 / 5

Dokładność historyczna

2 / 5Siedzący Byk cały film


Siedzący Byk cały film


Twórcy Siedzący Byk

Sidney Salkow filmy wojenne

Sidney Salkow

reżyseria


Sidney Salkow filmy wojenne

Sidney Salkow

scenariusz


Jack DeWitt filmy wojenne

Jack DeWitt

scenariuszObsada Siedzący Byk

Dale Robertson filmy wojenne

Dale Robertson

jako Major Robert Parrish


Mary Murphy filmy wojenne

Mary Murphy

jako Kathy Howell


J. Carrol Naish filmy wojenne

J. Carrol Naish

jako Sitting Bull


Iron Eyes Cody filmy wojenne

Iron Eyes Cody

jako Crazy Horse


John Litel filmy wojenne

John Litel

jako General Howell


John Hamilton filmy wojenne

John Hamilton

jako President Ulysses Grant


Douglas Kennedy filmy wojenne

Douglas Kennedy

jako Colonel Custer


Dodaj komentarz


Wydarzenia w Siedzący Byk

wojny z Indianami (1876-1877) bitwa pod Little Bighorn (25 Jun 1876)

Siedzący Byk film wojenny © 2013-2023 Filmy Wojenne Info

war movies