Szeregowiec Ryan film wojenny
Szeregowiec Ryan film wojenny
menedżer piłkarski online

Szeregowiec Ryan (1998, United States)

Kategorie: zasadzki piechota desant snajperzy walki w mieście

Saving Private Ryan

Reżyseria: Steven Spielberg


Czas: 170 minut

Języki: English

Szeregowiec Ryan cały film wojenny
war movies info 2022-08-03 / 2023-02-24


Po lądowaniu we Francji w czerwcu 1944 pluton Rangersów zostaje wysłany z nietypową misją - wśród chaosu po D-Day mają odszukać ostatniego ocalałego z czterech braci Ryan, który znajduje się gdzieś w Normandii.


Lądowanie w Normandii, punkt zwrotny II wojny światowej, właśnie ma się rozpocząć. Amerykańscy żołnierze zbliżający się do plaży Omaha starają się chować za burtami barek desantowych, które nie dają żadnej ochrony przeciw niemieckim karabinom maszynowym i moździerzom, ale to, co czeka na nich na plaży jest o wiele gorsze. Jedyną osłonę przed ogniem wroga stanowią drewniane i metalowe elementy, które Niemcy ustawili na całej długości plaży, aby uniemożliwić lądowanie czołgów. Kapitan John H. Miller prowadzi swój pluton Rangersów z jednym celem - przebić się przez plażę i utworzyć przyczółek dla następnych lądujących sił. Tymczasem w Waszyngtonie generał George Marshall otrzymuje informację o śmierci trzech braci Ryan, którzy zginęli w ciągu kilku dni w walkach na Pacyfiku. Czwarty z nich, służący w jednostce Rangers James, właśnie bierze udział w lądowaniu w Normandii. Marshall postanawia wycofać Ryana ze służby i odesłać go do domu, jako ostatniego ocalałego z czwórki braci. Kapitan Miller i jego pluton otrzymują rozkazy odnalezienia go, a następnie bezpiecznego przetransportowania na tereny zajęte przez Aliantów. Ani Miller ani jego ludzie nie rozumieją tych rozkazów - dowódcy chcą ryzykować życie ich wszystkich tylko po to, żeby w panującym w całej Normandii chaosie odnaleźć jednego szeregowca - ale rozpoczynają marsz przez tereny, na których nadal toczą się walki, aby odnaleźć szeregowca Ryana.

Film, który zasłynął ze względu na oryginalne rozwiązania wizualne na jakie zdecydowali się twórcy - obniżenie nasycenia barw i używanie kamer bez statywów - dzięki tym zabiegom wszelkie sceny walki zyskały na dynamice, a jednocześnie wszystko co widzimy sprawia wrażenie ponurego i zakurzonego. Po Szeregowcu Ryanie wiele produkcji próbowało naśladować ten styl, ale niewielu udało się zrealizować z równym powodzeniem. Dodatkowo Steven Spielberg postawił w tym filmie na realizm, czyli pokazanie całej grozy i okrucieństwa wojny z ciałami żołnierzy rozrywanymi przez pociski i okaleczonymi zwłokami zapełniającymi plażę. Spektakularny film, który po prostu wbija w fotel i nie pozwala oderwać wzroku od ekranu.


Nasza ocena

9.6

Ocena filmu

9 / 10

Realizm

5 / 5

Wartość przygodowa

5 / 5

Dokładność historyczna

5 / 5Szeregowiec Ryan cały film


Szeregowiec Ryan cały film
Szeregowiec Ryan cały film
Szeregowiec Ryan cały film
Szeregowiec Ryan cały film


Twórcy Szeregowiec Ryan

Steven Spielberg filmy wojenne

Robert Rodat filmy wojenne

Robert Rodat

scenariuszObsada Szeregowiec Ryan

Tom Hanks filmy wojenne

Tom Hanks

jako Captain Miller


Tom Sizemore filmy wojenne

Tom Sizemore

jako Sergeant Horvath


Edward Burns filmy wojenne

Edward Burns

jako Private Reiben


Adam Goldberg filmy wojenne

Adam Goldberg

jako Private Mellish


Barry Pepper filmy wojenne

Barry Pepper

jako Private Jackson


Vin Diesel filmy wojenne

Vin Diesel

jako Private Caparzo


Giovanni Ribisi filmy wojenne

Giovanni Ribisi

jako Medic Wade


Jeremy Davies filmy wojenne

Jeremy Davies

jako Corporal Upham


Matt Damon filmy wojenne

Matt Damon

jako Private Ryan


Ted Danson filmy wojenne

Ted Danson

jako Captain Hamill


Paul Giamatti filmy wojenne

Paul Giamatti

jako Sergeant Hill


Dennis Farina filmy wojenne

Dennis Farina

jako Lieutenant Colonel Anderson


Dodaj komentarz


Wydarzenia w Szeregowiec Ryan

II wojna światowa (1936-1945) D-Day (6 Jun 1944)Szeregowiec Ryan trivia


Weterani D-Day

Weterani, ktrzy przeyli ldowanie w Normandii chwalili Szeregowca Ryana za realistyczne przedstawienie jak D-Day wyglda z ich perspektywy - chaos, koszmar rozrywanych cia i paraliujcy strach. W 1944 roku byli modymi ludmi i byo to dla nich szokujce przeycie, a po obejrzeniu pocztkowej sceny filmu u wielu zaczy wraca koszmarne wspomnienia z tego dnia. Sytuacja doprowadzia do tego, e Department of Veterans Affairs musia utworzy specjalny numer 0800, eby telefonicznie pomaga weteranom, ktrzy na nowo przeywali traum.Charles Durning

Aktor Charles Durning przey ldowanie na play Omaha, ale zanim obejrza Szeregowca Ryana nigdy nie rozmawia o tym, jak wyglda ten dzie, nawet z rodzin, czy przyjacimi. Dopiero po obejrzeniu sceny ldowania w filmie po raz pierwszy by w stanie wrci do tych chwil i opowiedzie o 6 czerwca 1944.Szeregowiec Ryan film wojenny © 2013-2023 Filmy Wojenne Info

war movies